Konec srandy, neziskovky v Polsku: Prachy dostanete centrálně, ne jako doteď. EU už naříká

02.10.2017 12:01

Server Deutsche Welle obrací svou pozornost opět k Polsku. Tamní vláda se podle všeho rozhodla pořádně potrápit neziskové organizace. O penězích pro neziskové organizace se má napříště rozhodovat centrálně, což bude v praxi znamenat, že na ně stát bude mít větší vliv.

Konec srandy, neziskovky v Polsku: Prachy dostanete centrálně, ne jako doteď. EU už naříká
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Jaroslaw Kaczynski

Polská vládní strana Právo a spravedlnost chce napříště rozdělovat peníze neziskovým organizacím centrálně, přes jedinou agenturu. Kritici tohoto nápadu se obávají, že kabinet hodlá dostat pod kontrolu občanskou společnost tím, že získá pod kontrolu co nejvíce finančních toků směřujících do tohoto sektoru.

Dosud v Polsku platilo, že peníze neziskovým organizacím mohla přidělovat jednotlivá ministerstva a lokální správní orgány. Od 1. listopadu tato agenda přejde pod nově zřízenou agenturu při úřadu premiéra. Úřad ponese název „Národní institut pro svobodu – Centrum pro rozvoj občanské společnosti“ a bude rozdělovat dotace centrálně.

Anketa

Je Milan Chovanec dobrý ministr vnitra?

7%
93%
hlasovalo: 5114 lidí

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Opoziční senátor Bogdan Klich tvrdí, že vláda tímto krokem ukazuje, že se bojí neziskových organizací a snaží se jim vrazit nůž do zad. Polská vláda to odmítá, a naopak slibuje, že neziskové organizace skrze novou agenturu získají více peněz, a to hned o 40 procent. Opozice si ale také trvá na svém a má pocit, že vláda chce dostat neziskový sektor pod svou kontrolu.

Zákon může ještě zbrzdit prezident Andrzej Duda, který teoreticky může zákon vetovat, ale prozatím nevyslal signál, že by se k něčemu takovému chystal.

Část peněz míří do polských neziskových organizací také z norských fondů a Norsko hrozí, že tok peněz zarazí, pokud polská vláda dotáhne svůj plán do konce. Proti plánu se staví i orgány EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…