Konečná: Ukrajinským oligarchům posíláme peníze a na Řeky tlačíme

26.01.2015 22:55

Řecké volby s přehledem vyhrála krajně levicová Syriza, která voličům mimo jiné slibovala, že u věřitelů zajistí odpuštění části řeckých dluhů. Dá skutečně nová vláda Řekům naději, nebo dříve či později přijde zklamání? V pondělních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali analytik Petr Robejšek a europoslanci Kateřina Konečná (KSČM), Petr Mach (Svobodní) a Jan Zahradil (ODS). Sen o jednotné Evropě prý povede k další radikalizaci.

Konečná: Ukrajinským oligarchům posíláme peníze a na Řeky tlačíme
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Podle Konečné je jednoznačně pozitivní, že voliči řekli stop politice neoliberálních škrtů. "My si všichni přejeme, aby se to Syrize povedlo, protože nás čekají volby v Portugalsku a ve Španělsku. Je evidentní, že by měli zase začít vládnout lidé a ne věřitelské instituce, protože dluh Řecka je pod jejich nadvládou větší, než byl na začátku,“ prohlásila hned na úvod Konečná.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Zahradil to ale viděl zcela jinak. Vítězství uskupení Syriza ukazuje na selhání Evropské unie. Heslov? Více Evropy vede k nástupu radikalismu. Mach byl ještě ostřejší. Řecko neřešilo své dluhy a teď vidíme důsledky. "Já bych si přál, aby paní Merkelová a pan Juncker umožnili odchod Řecka z eurozóny. Pokud ten odchod Řecka z eurozóny bude chaotický, přijdou větší problémy,“ varoval Mach. Podle jeho názoru by Řekům prospěl návrat k drachmě a devalvace vlastní měny.

Zahradil dodal, že se jen ukázala nesourodost německé a řecké ekonomiky. Spojení jednou měnou je v tomto smyslu nesmyslné. Současný evropský establishment se to ale podle jeho názoru bude snažit "uplácat“ tak, aby Řecko v eurozóně zůstalo. "Ale to nevyřeší ten systémový problém,“ varoval Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

V tom dala oběma pánům Konečná za pravdu. Prvotní zásadní chyba podle jejího názoru byla v přijetí Řecka do eurozóny, dodala však také, že Řekové se teď k opuštění eura nechystají. "My tu navíc platíme peníze ukrajinským oligarchům a Řekům říkáme, neodpustíme vám vaše dluhy,“ kroutila hlavou Konečná.

Do debaty se následně zapojil analytik Robejšek, podle něhož se dnes deziluze z evropské integrace projevuje i v Německu. Je jen otázkou času, kdy tato deziluze dosáhne takových rozměrů, že se to citelně projeví i na německé politické scéně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

8:14 Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

Malba lebky a nápis Zeman z hrobu nyní „zdobí“ vrata brněnského divadla Husa na provázku. Divadlo, j…