Konečné slovo v kauze soudce Berky bude mít olomoucký vrchní soud

18.01.2013 12:28

O stížnostech proti zastavení trestních stíhání soudce Jiřího Berky a dalších obžalovaných v kauze údajně zmanipulovaných konkurzů bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci. ČTK to řekla žalobkyně pražského vrchního státního zastupitelství Daniela Smetanová, která stížnosti podávala. O příslušnosti olomouckého soudu v případu podle ní již dříve rozhodl Nejvyšší soud.

Konečné slovo v kauze soudce Berky bude mít olomoucký vrchní soud
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

 "Zatím mi došlo pět rozhodnutí od krajského soudu a čekám, že bude rozhodovat dál," uvedla žalobkyně. Táborský krajský soud v plném rozsahu amnestoval Berku, Daniela Thonata a Lubora Kindla. Částečně pak Vladislava Větrovce a Martu Čihákovou. Berka je stíhán za účast na zločinném spolčení a zneužívání pravomoci veřejného činitele. "Odůvodněného mám zatím Berku, kterého doufám, že dnes odešlu. Každou věcí se však zabývám zvlášť," podotkla Smetanová. Důvody podání stížností však nechtěla blíže komentovat.

Kauza podezřelých konkurzů se táhne od roku 2003

Podle mluvčího olomouckého vrchního soudu se zatím nedá odhadnout, jak dlouho se bude soud případem zabývat. Rozhodně to ale podle něj nebude otázka dnů ani několika týdnů. "Spis má silně přes 100.000 stran. Bude to sice řešit senát, který ve věci již rozhodoval a spis zná, kvůli amnestii se ale musí věc posuzovat úplně z jiného pohledu, zda jsou splněny podmínky amnestie. Senát se tak bude muset znovu zahloubat do spisu," řekl dnes ČTK mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Kauza podezřelých konkurzů se táhne od roku 2003. Jde o jeden z nejrozsáhlejších případů v historii české justice, v němž je obžalováno 12 lidí. Devět jich krajský soud v roce 2010 nepravomocně odsoudil za účast na zločinném spolčení se škodou velkého rozsahu, tři zprostil obžaloby. Devítileté tresty dostali konkurzní soudce Berka, konkurzní správce Daniel Thonat a bývalý prorektor Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec. Kauzu loni vrátil olomoucký vrchní soud, k němuž se odvolalo sedm z devíti obžalovaných i žalobkyně, k novému projednávání do Tábora. Krajský soud měl prý lépe rozsudek zdůvodnit.

Deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, podle obžaloby gang způsobil škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat. Nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Prodávali také majetek firem pod skutečnou cenou. Soudce Berka vyhlašoval údajně konkurzy na vybrané společnosti, aniž měl dostatečné podklady o tom, že jsou skutečně v úpadku.

Také ministerstvo spravedlnosti nepovažuje případ za uzavřený a hodlá využít všechny své kompetence k tomu, aby se Berka nemohl vrátit na místo soudce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…