Kontrola domácích hranic je krokem zpět, varoval Sobotka v Bratislavě

13.10.2017 17:08

Zájem na tom, aby členské státy EU neustupovaly od dřívějších dohod, tlumočil český premiér Bohuslav Sobotka předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi na jeho dnešní společné schůzce se šéfy vlád ČR, Maďarska, Polska a Slovenska (V4) v Bratislavě. Jako příklad Sobotka před novináři zmínil otázku schengenského prostoru volného pohybu osob, napsala ČTK.

Kontrola domácích hranic je krokem zpět, varoval Sobotka v Bratislavě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

„Je tady snaha některých zemí posilovat možnosti kontrol na vnitřních hranicích Evropské unie. Já bych to pokládal za cestu zpět. My jsme pro to, abychom silně chránili vnější hranice Evropské unie, ale v tom našem schengenském prostoru by mělo být co nejméně překážek,“ řekl Sobotka po jednání premiérů s Tuskem, které se uskutečnilo po spotřebitelském summitu o dvojí kvalitě potravin.

Předsedové vlád zemí V4 se s Tuskem podle Sobotky shodli na tom, že hlavní směry, kterými by se měly ubírat změny ve fungování Evropské unie, jsou dány loňským summitem 27 zemí v Bratislavě a následnou schůzkou v Římě.

Tusk podle Sobotky premiéry zemí V4 informoval i o záměru ohledně zavedení neformálních schůzek lídrů členských států EU. „Má plán, že by se mezi formální jednání Evropské rady, která jsou zhruba jednou za dva měsíce, vkládala jakási neformální jednání,“ řekl Sobotka. Dodal, že Tusk si od tohoto kroku slibuje vytvoření většího prostoru pro debatu o některých klíčových tématech ohledně EU.

Před nadcházejícím summitem státníků zemí evropské osmadvacítky se premiéři států V4 sejdou příští středu také s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

11:05 Soutěž s Milionem chvilek? Bude dusno: Babiš, Xaver, Lipovská, Putin. Praha vzplane ,,bouřemi"

Není to tak dlouho, co si Johana Hovorková z Fora24 stěžovala, že se při volbě Xavera Veselého a Han…