Kontrola financování politických stran. V ČT se rozpovídali Dienstbier, Vondráček a Outlý

30.03.2017 22:34

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), místopředseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a nově zvolený člen úřadu, jenž bude dohlížet na financování politických stran Jan Outlý. To byli hosté dnešního pořadu Události, komentáře ČT24.

Kontrola financování politických stran. V ČT se rozpovídali Dienstbier, Vondráček a Outlý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor a kandidát na prezidenta v roce 2013 Jiří Dienstbier

„Předpokládám, že úřad má přesně definovanou činnost v zákoně,“ zmínil úvodem Dienstbier. „Jsme v počáteční fázi, takže asi nikdo neví, jak to přesně bude fungovat. Úřad by měl dát jasně najevo, jak bude některé věci v zákoně vykládat. A to proto, aby hned ty první volby byly pro všechny srozumitelné,“ dodal.

„Bych byl rád, aby se spoluvytvářela politická kultura v této zemi. Aby se zkrátka nastavily principy. Úřad by si tak měl nastavit svoji pozici. Všichni se budeme učit nastavovat limity,“ zmínil Vondráček s tím, že si od toho úřadu slibuje hodně.

„Myslím si, že po čtvrt století vývoje demokracie v ČR by strany měly tušit, jaká je politická kultura. Úřad by neměl být příliš blahosklonný. Všichni tušíme, v čem spočívají podvody v kampaních a tak dále,“ zmínil nově zvolený člen úřadu Outlý. „Úřad by se neměl bát vykládat ten zákon tak, že bude chtít znát všechny výdaje,“ podotkl. 

Stížnosti senátorů na daný zákon pak Outlý vnímá jako způsob, jak prosadit svůj názor. „Já osobně se nedomnívám, že by tam bylo něco protiústavního,“ řekl Dienstbier. „Byl jsem jen pro něco nižší limit na dary,“ dodal. „Jsou-li tady lidé, kteří mohou poskytnout dary ve výšce 100 milionů, tak to pak také určitou nerovnost způsobuje,“ zmínil. 

„Procentuální limity byly podrobeny analýze a neshledávám tam protiústavnost,“ řekl ke stížnostem senátorů Vondráček. „Názor ohledně nižších limitů na dary my nezastáváme,“ uzavřel. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

13:55 Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

Současný šéf ČSSD Jan Hamáček dostal nominaci na předsedu strany v krajích, kde se to čekalo, napřík…