Kontroverzní režisér Zelenka: Snili jsme o kapitalismu, teď vidíme, co je zač. Nemá nic společného s demokracií, vždyť ho mají i v Číně

18.09.2016 21:11

Režisér Petr Zelenka se narodil přesně rok před začátkem sovětské okupace Československa. V socialismu tak prožil 22 let a kapitalismus si zidealizoval. Dnes je ke kapitalistickému systému podstatně kritičtější, než byl v roce 1989, a své občas ostré názory neskrývá. V rozhovoru s Barborou Tachecí pro Český rozhlas nešetřil ani český národ. Většina naší populace je prý ignorantská.

Kontroverzní režisér Zelenka: Snili jsme o kapitalismu, teď vidíme, co je zač. Nemá nic společného s demokracií, vždyť ho mají i v Číně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Před deseti či patnácti lety prý byla česká společnost zajímavější, dělo se tu víc poutavých věcí, objevovaly se nové nápady. Dnes je tu tak trochu nuda. Režisér Petr Zelenka viní mimo jiné i kapitalismus. A pak také skutečnost, že jsou Češi, Moravané a Slezané ignoranti. Odmítají diskutovat, ignorují zajímavá témata. Lidé se vyžívají jen v pseudodiskusích.

Režisér se o tom přesvědčil, když studoval látku k filmu Ztraceni v Mnichově, jenž spatřil světlo světa minulý rok. Nabízí v něm trochu jiný pohled na podpis Mnichovské dohody na podzim 1938. Nedívá se na tento okamžik jako na velkou zradu národa, ale jako na velký diplomatický úspěch, který do značné míry zachránil naši republiku před zničením. Vychází přitom z díla historika Jana Tesaře.

„Má interpretace jeho knihy o mnichovských událostech je, že Mnichov nebyla tragédie, ale obrovské diplomatické vítězství.“ Proč jeho texty a takový výklad nevzbudil v Česku diskusi? „Protože u nás se prostě o věcech nediskutuje. Nepříjemné věci se ignorují, v médiích vznikají jen pseudodiskuse. Většinová populace je ignorantská,“ rozohnil se Zelenka. 

Celý rozhovor naleznete zde.

Pokud jde o již zmíněný kapitalismus, tak se podle režiséra proměnil, když fakticky zvítězil ve studené válce. „U nás kapitalismus po tom, co padl socialismus a on celosvětově zvítězil, dost přitvrdil – v úplném popření lidských práv, sociálních jistot, v koncentraci moci. Tím mne strašně zklamal,“ vysvětloval Petr Zelenka.

Problém kapitalismu tkví prý v tom, že o něm jeho zastánci někdy tvrdí, že je daný od boha. Také není pravda, že by byl spojen s demokracií. Kdo o tom pochybuje, může se podívat do Číny nebo do Ruska. V těchto zemích demokracie není, a kapitalismu se tam přesto daří. Čína dokonce nemá daleko k tomu, aby se stala nejsilnější ekonomikou světa. To dokazuje, že se kapitalismu daří nejlépe v mírných despociích.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chvilkaři si myslí, že 200 poslanců bude hlasovat, jak oni budou vyhrožovat. Pořádná nálož z Trikolóry

19:58 Chvilkaři si myslí, že 200 poslanců bude hlasovat, jak oni budou vyhrožovat. Pořádná nálož z Trikolóry

ROZHOVOR Volba Stanislava Křečka v plné nahotě odhalila reálnou schopnost opozice, předvedl se i Mil…