Korunovační klenoty si za dva týdny prohlédlo přes 40 000 lidí

29.05.2016 20:44

Vystavené korunovační klenoty si za dva týdny prohlédlo 40 283 návštěvníků. Znovu budou k vidění v roce 2018 u příležitosti inaugurace dalšího prezidenta. ČTK to řekl mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Prohlídka klenotů byla přístupná zdarma ve Vladislavském sále Pražského hradu, lidé na ni stáli frontu i několik hodin. Dnes to stihli i za dvacet minut.

Korunovační klenoty si za dva týdny prohlédlo přes 40 000 lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: České korunovační klenoty
reklama

Svatováclavská koruna, žezlo a jablko byly vystaveny v Gočárově vitríně, která byla zhotovena v roce 1929. Za první den si klenoty prohlédlo asi 2 500 lidí, poté průměrně necelých 2 900 lidí. Při předchozích výstavách to bylo kolem 3 000 návštěvníků denně.

Naposledy byly klenoty vystaveny v květnu roku 2013 u příležitosti nástupu Miloše Zemana do prezidentské funkce. Za deset dní je tehdy vidělo 31 000 lidí, při výstavě před pěti lety 32 050 lidí, podobně jako v roce 1998. V roce 2003 si přišlo klenoty prohlédnout 44 475 lidí.

Vůbec posledními návštěvníky, kteří si klenoty dnes před uzavřením Vladislavského sálu v 17:00 prohlédli, byla rodina z USA. „V Česku jsem už pět měsíců. Jsem tu na stáži na Karlově univerzitě,“ řekl ČTK Američan. Právě u příležitosti 700 let od výročí narození jejího zakladatele, císaře Karla IV., byly klenoty výjimečně vystaveny.

Na Hradě mohou lidé nadále navštívit i další výstavy, které připomínají panovníkův odkaz. Na výstavě Koruna na dlani je vystavena kopie Svatováclavské koruny společně s kopiemi žezla a jablka z doby Karla IV. Expozice Žezlo a koruna návštěvníkům přiblíží historii korunovací českých králů. Uvidí na ní také korunovační plášť a korunovační kříž, které jsou jindy vystavovány s korunovačními klenoty. Výstava Koruna království zase přibližuje Karla IV. jako stavitele.

Výročí narození Karla IV. v Česku připomínají i další kulturní akce a počiny. Vrcholem karlovských oslav byla v sobotu 14. května mše v katedrále svatého Víta, jíž se účastnili i prezident Miloš Zeman, nejvyšší představitelé státu a zástupci evropských panovnických rodů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…