Kotrmelec v boji o Hrad: Šíří se převratný krok Babiše

03.10.2022 8:00

Prezidentské volby se blíží. A podle některých komentátorů se na nich podepíšou i ty komunální a senátní, zvláště neúspěch Jany Nagyové z ANO v Jihlavě. Politolog Jiří Pehe míní, že stejně by dopadl Babiš v druhém kole prezidentských voleb. V pořadu 90' ČT24 pak na tuto myšlenku navázal komentátor HN Petr Honzejk, který nastínil, že by Babiš mohl podpořit šéfa odborů Josefa Středulu. ParlamentníListy.cz mají podobné informace, dle kterých má být celá věc teprve v zárodku.

Kotrmelec v boji o Hrad: Šíří se převratný krok Babiše
Foto: Nova
Popisek: Andrej Babiš ve Snídani s Novou

Anketa

Zvažovali byste na Hrad volbu Josefa Středuly?

50%
hlasovalo: 7617 lidí
Komunální i senátní volby jsou již za námi. Nyní Česko čekají ty prezidentské. A pomalu se blíží čas, do kdy je nutné potvrdit svou kandidaturu. Jak uvádí Ministerstvo vnitra, kandidátní listiny se podávají nejpozději 66 dnů přede dnem volby do 16 hodin. Volby se mají konat v pátek 13. ledna, tedy přihlášku je nutné podat do osmého listopadu. Největší otázkou těchto voleb zůstává, zda bude či nebude kandidovat předseda hnutí ANO, Andrej Babiš. A pokud ne, zda bude mít kandidáta z hnutí ANO nebo zda podpoří někoho jiného.

Téma bylo zmíněno i v pořadu 90‘ ČT24, kde senátní volby hodnotili komentátoři Jiří Pehe a Petr Honzejk. Druhý z nich zmínil, že Miloši Vystrčilovi musel spadnout kámen ze srdce, když jasně zvítězil nad Janou Nagyovou. Protože kdyby bylo vítězství předsedy Senátu a potenciálního prezidentského kandidáta těsné, byla by to dle Honzejka špatná zpráva pro celou koalici.

Podle Peheho koalice podpoří jednoho z „úspěšných“ kandidátů, tedy buď Danuši Nerudovou, nebo Petra Pavla. „Je jasné, že svého vlastního kandidáta jen těžko vygenerují. Nebo je to skoro jisté, že ho nevygenerují. Takže uvidíme, musíme si počkat, pokud jde o podporu koalice SPOLU. Jsou tam určitá pro, ale také proti, takže uvidíme, co převáží,“ řekl.

Babiš si pak prý dost ublížil v Jihlavě, pokud jde o prezidentské ambice. Podle Peheho se ukázalo, jak by dopadl v druhém kole prezidentských voleb. A i pokud se voleb nezúčastní, tak to stejně bude určitou částí společnosti vnímáno jako uznání porážky, právě kvůli tomu, že se vložil do senátních voleb.

Honzejk prohodil, že se vsadil s Miroslavem Kalouskem, že Andrej Babiš do prezidentské volby půjde. Ale už tuší, že bývalý politik vyhraje. „Ve chvíli, kdy vyšlo na titulní stránce Babišovy MF Dnes titulek: ‚Chci být zase premiérem‘, tak to byl jasný signál, že Andrej Babiš se přiklání k tomu, že do prezidentské volby pošle Karla Havlíčka nebo Alenu Schillerovou. A že se soustředí na Strakovu akademii za tři roky,“ usuzuje komentátor HN.

Uvedl také, že v hnutí ANO uvažují nad tím, že podpoří Josefa Středulu. „Že tam bude zkrátka dohoda, že my podpoříme odboráře, on od nás dostane nekonečné finanční zdroje, bude nám pak nějakým způsobem vděčný za podporu,“ popsal uvažování v největším opozičním subjektu.

A když byl tázán na důvod, proč si to myslí, Honzejk odvětil, že se „leccos po Praze povídá“, ale také jde podle něj o to, že Středula i Babiš usilují o podobné voliče. Středula je podle jeho názoru standardní levicový politik, který by za normálních okolností přebíral hlasy ČSSD, která ovšem už v podstatě přestala existovat a její voliče má Babiš. „Jestli to tak dopadne, opravdu nevím,“ distancoval se Honzejk nakonec částečně od své teorie.

Nerudová i Pavel se dle Honzejka naopak budí strachem, že jim koalice vysloví podporu. A to proto, protože se drží „z dobrých důvodů“ od politických stran stranou. A kdyby jim koalice vyslovila důvěru, mohli by se do nich politici ANO i Středula trefovat jakožto do kandidátů „polistopadového kartelu“. „Já myslím, že teď žhaví jejich týmy dráty do centrály SPOLU, proboha, hlavně nám tu podporu nevyslovujte,“ odhadl ještě Petr Honzejk.

Myšlenku na to, že by byl Josef Středula prezident a Andrej Babiš premiér podle reportáže SeznamZpráv podporují i odboráři. Dle Václava Dolejšího tak odboráři popsali svůj sen na manifestačním mítinku. „Oba jsme silné osobnosti, umíme si vykolíkovat hřiště a víme, kdo má jakou roli,“ komentoval dle reportáže Středula přání kolegů, že s Babišem umí vycházet.

Dolejší uvedl, že Středula má nyní preference 7,5 hlasu a je tedy mezi favority. „Ovšem nakonec může překvapit a za jistých okolností i uspět. V čase ekonomické a sociální krize bude Středula jediným autentickým levicovým kandidátem mezi miliardáři, akademiky nebo diplomaty. Navíc se může spolehnout na podporu prezidenta Zemana a také získat nějaké hlasy Babišových příznivců, kteří šéfa ANO nechtějí pustit na Hrad, protože si ho přejí v čele příštího kabinetu,“ napsal.

Podobné spekulace zaznamenaly i ParlamentníListy.cz. Věc má být dle našich informací pouze v rovině úvah. Zdroje zdůrazňují zejména shodu Babišových a Středulových programových bodů při obsloužení levicovější části voličů a hovoří se dle nich i o Středulově obratnosti v debatách s protikandidáty. „Zatímco Pavel i Nerudová by mohli mluvit o všem možném, Středula jako opoziční kandidát by prostě jen řekl, že lidé pod vládou pravice nemají peníze a snižuje se jim životní úroveň. Středula přitom nemá žádné Čapí hnízdo,“ vyslechli jsme například.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …