Kovanda nepodá stížnost proti rozhodnutí soudu v kauze Nagyové

08.07.2014 19:30

Šéf Vojenského zpravodajství (VZ) Milan Kovanda, postavený kvůli obvinění ze zneužití rozvědky mimo službu, nepodá stížnost proti rozhodnutí soudu, podle kterého má jeho případ řešit Ministerstvo obrany. ČTK to dnes sdělil jeho obhájce Jiří Matzner. V kauze se chystá hlavní líčení, protože proti podmíněnému trestu pro Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, která je hlavní obžalovanou, podal již dříve odpor státní zástupce.

Kovanda nepodá stížnost proti rozhodnutí soudu v kauze Nagyové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová je vedena do soudní síně

Matzner uvedl, že po dohodě se svým klientem stížnost nepodá. Již dříve řekl, že Kovanda obraně nabízel uhrazení případné škody za údajně nesprávné použití bezpečnostní agentury pro účely VZ. Dosud prý byla nabídka bez odezvy.

 Rozhodnutí obvodního soudu přezkoumá Městský soud v Praze

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová v případu údajného zneužití rozvědky rozhodla na konci června v neveřejném jednání tzv. trestním příkazem. Uznala vinnou někdejší šéfku kanceláře premiéra Petra Nečase Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, která se za Nečase později provdala. Uložila jí roční podmínku. U dalšího aktéra kauzy, zpravodajce Jana Pohůnka, trestní stíhání zastavila.

Případy exšéfa VZ Ondreje Páleníka a jeho nástupce Milana Kovandy předala Ministerstvu obrany, pod něž VZ spadá, k projednání případné kázeňské odpovědnosti. Obhájce Páleníka Tomáš Sokol již dříve ČTK sdělil, že se chce proti postupu soudu také ohradit.

Rozhodnutí obvodního soudu přezkoumá Městský soud v Praze. Proti verdiktu se jako první ohradilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, a podalo v něm obžalobu. Žalobci podali opravné prostředky u všech obžalovaných, protože verdikt je podle nich příliš mírný.

Odpor proti podmínce Nečasové podal minulý týden také její advokát Eduard Bruna.

Nečasová se zatím k obviněním nevyjadřovala

Podle žalobců zneužila v roce 2012 tehdejší Nagyová zpravodajce ke sledování premiérovy manželky Radky. Nečas krátce po vypuknutí kauzy rezignoval a jeho vláda padla. S Nagyovou se později oženil. Nečasová je podle žalobců pojítkem mezi více případy - je obviněná také ohledně údajného uplácení poslanců funkcemi a vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Případ VZ je první, který dostali žalobci před soud, ostatní podle nich budou následovat.

Nečasová se zatím k obviněním nevyjadřovala. Expremiér hovořil o politicky motivované kauze. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol „z nejvyšších míst" a měli za úkol tzv. kontrasledování, tedy prověřit, zda manželku premiéra někdo sleduje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

5:15 „Brutální hnus, pro který by ve slušné společnosti nemělo být místo.“ Petr Žantovský se rozčílil. Podívejte se nad kým

TÝDEN V MÉDIÍCH Velice nevěrohodně působilo bubnování na poplach kvůli ohrožení svobody ze strany on…