Krabice plné špíny na politiky, natáčení opilců, Karolína Peake. Příběhy o mocné Mrencové, za kterou koupou Haška

22.08.2016 9:38

O lobbistce Janě Mrencové, jejíž jméno se začalo skloňovat v souvislosti s neexistující mluvčí Jihomoravského kraje Lucií Proutníkovou, se rozepsal časopis Týden. Dlouhé prsty lobbistky prý sahají od Chebu až po Ostravu.

Krabice plné špíny na politiky, natáčení opilců, Karolína Peake. Příběhy o mocné Mrencové, za kterou koupou Haška
Foto: ČSSD
Popisek: Ing. Lumír Palyza z ČSSD

Mrencová stojí například za kuchařkou, která proslavila ostravského sociálního demokrata Lumíra Palyzu. Stojí také za jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). Krajský úřad jí totiž v minulosti vyplatil 3,7 milionu korun za spolupráci, kdy jako Lucie Proutníková rozesílala tiskové zprávy do médií. Pracovala však i pro KSČM. S Mrencovou podle všeho spolupracoval i šéf Věcí veřejných Vít Bárta, nebo se soustředila na projekt LIDEM pod vedením Karolíny Peake.

O spolupráci s Mrencovou nikdo příliš hovořit nechce. Palyza sice kontakty s lobbistkou potvrdil, o konkrétních podmínkách kontraktu se bavit nechtěl. Jak magazín uvádí, peníze za její služby však nepocházely z rozpočtu radnice v Ostravě-Porubě, ale ze zatím neznámých zdrojů.

Jeden z Palyzových politických konkurentů nyní magazínu prozradil, že v době, kdy pro sociálního demokrata pracovala, přišla i za ním s nabídkou materiálů, s nimiž chtěla protistraně sloužit. Prý si řekla o částku v řádech jednotek milionů. Politik prý lobbistku odmítl. Tato metoda však byla Mrencové vlastní. Potvrdil to například i František Podlipský, jenž v roce 2008 kandidoval v Plzni za KSČM do Senátu. 

Mrencová se však kvůli svým praktikám ocitla i před soudem. A to v případě, kdy žádala peníze za to, aby se citlivé údaje nedostaly na veřejnost. Případ se odehrál v Mariánských Lázních, kdy místostarosta města Petr Horký (ČSSD) měl zaplatit Mrencové za to, že se neobjeví článek v MF Dnes. Lobbistka i místostarosta dostali nepravomocně dvouletý podmíněný trest. Soudu se totiž nepodařilo prokázat, jestli se lobbistka skutečně chystala korumpovat novináře, nebo si vše vymyslela. 

Časopis také uvádí, že Mrencová si často vyráběla sama kompromitující materiály. Například opilému člověku podstrčila prostitutky a pořízené fotografie poté putovaly do krabic pro pozdější využití.

„Také s novináři to nejspíše ‚uměla‘: na jedné z akcí pořádaných Mrencovou se během odpolední zkoušky objevil fotograf nováček. Oznámil, že musí pořídit obrázky hned, protože večer nebude mít čas. Mrencová sáhla před svědky do nadité peněženky a do kapsy u košile mu vsunula nějaké bankovky, aby si čas udělal i večer. Fotograf nejprve oněměl úžasem, potom jí začal spílat a stíhat ji po sále, aby mohl vrátit peníze. ‚Moje jméno ale nikde neuvádějte. Nechci, aby do mě někde narazil její černý mercedes,‘ řekl zdroj, který se o historku podělil,“ píše Týden.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

7:37 Odpad, jedovatá zmije? Tak mluvili nacisté o Židech, vzkazuje Žantovský. A cenzor Kartous v Radě ČT?

TÝDEN V MÉDIÍCH Z patnácti uchazečů vybraných Volebním výborem zvolí Sněmovna pět nových členů Rady …