Kraje vzkazují Babišovi: Chceme více peněz na opravu silnic

22.06.2015 18:19

Zástupci krajských tripartit vyzvali dnes vládu, aby pro kraje pro příští rok znovu v rozpočtu našla peníze na opravu silnic druhé a třetí třídy. Žádají zhruba pět miliard korun. Po jednání celostátní tripartity s krajskými to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů jednali dnes také o podpoře zaměstnanosti v regionech, o čerpání evropských peněz či o plánech v cestovním ruchu.

Kraje vzkazují Babišovi: Chceme více peněz na opravu silnic
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Současný stav úseku silnice III/35847 pod třemi mosty v České Třebové

"Budeme velmi seriózně hledat finanční prostředky tak, abychom krajům pomohly i v příštím roce," slíbil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát podle něj krajům už letos poskytl přes čtyři miliardy na rekonstrukce "dvojek a trojek". O financích se bude jednat při sestavování státního rozpočtu. O jeho podobě by měla na svém červencovém zasedání pak diskutovat i tripartita.

Podle Hanáka je podstatné také dočerpat zbývající prostředky z minulého období

Celostátní tripartita se dnes s krajskými sešla podruhé. První společné zasedání se konalo loni. Potřetí se zástupci krajských vlád, odborů a podnikatelů z regionů sejdou s celostátní tripartitou začátkem příštího roku. Původně se dnešní jednání mělo týkat školství. Tento bod se ale odložil na září, až se nová ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) zapracuje. Místo toho se zástupci krajských a celostátní tripartity zaměřili na podporu zaměstnanosti.

Na dopolední jednání celostátní a krajských tripartit navázalo zasedání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů. Věnovali se mimo jiné čerpání evropských peněz. Všech deset českých operačních programů pro příští období je schváleno a začínají se vypisovat výzvy k podávání projektů a žádostí o finance, uvedl premiér. Podle Hanáka je podstatné ale také dočerpat zbývající prostředky z minulého období, tedy kolem 180 miliard. Šéf svazu průmyslu a dopravy podotkl, že by se ale peníze neměly čerpat "za každou cenu". Hrozí prý, že by špatně připravené záměry Brusel dodatečně neuznal a musel by je doplatit stát.

Celostátní tripartita se zaměřila i na cestovní ruch

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly je navíc nutné zajistit udržitelnost projektů do budoucna, aby jejich pokračování státní pokladna utáhla a nedoplácela na ně desítky miliard.

Celostátní tripartita se zaměřila i na cestovní ruch. Odbory i zaměstnavatelé v něm vidí zdroj pracovních příležitostí i příjmů do rozpočtu. "Je to průmysl jako každý jiný. ČR patří ke klenotům Evropy... Nejen filmy o pandě a milencích z Číny, ale využití především památek," uvedl Hanák. Podmínkou pro dobré fungování odvětví je podle něj zavedení elektronické evidence tržeb. S tím souhlasí i odboráři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cesta, jak sundat Babiše. Představil ji Demokratický blok a Piráti. Ale hned přišla slova z Pražského hradu

12:14 Cesta, jak sundat Babiše. Představil ji Demokratický blok a Piráti. Ale hned přišla slova z Pražského hradu

V pondělí předseda KDU-ČDL Pavel Bělobrádek ve vyjádření pro Českou televizi prohlašoval, že neočeká…