Král Šumavy opět promluvil z Ameriky. Je zklamán tím, jak to u nás vypadá

27.11.2014 8:02

Legendární převaděč Josef Hasil, kterému se přezdívalo „Král Šumavy“, by už stejné riziko nepodstupoval. Zklamal jej totiž polistopadový vývoj v naší zemi. Uvedly to čtvrteční Lidové noviny. Hasil byl převaděčem lidí, prchajících po komunistickém puči v roce 1948 na Západ.

Král Šumavy opět promluvil z Ameriky. Je zklamán tím, jak to u nás vypadá
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě

„Podruhé bych to neudělal. Kdybych věděl, co bude následovat, neudělal bych to,“ řekl listu Hasil, který od roku 1954 žije v americkém Chicagu. Hasilovi vadí hlavně nepotrestání zločinů totalitního režimu a to, že komunistická strana nebyla postavena mimo zákon.

V rozhovoru také vyvrátil některé mýty, které se s jeho činností převaděče pojí. Například že jako agent chodec se v obavách z odhalení oblékal do ženských šatů nebo že převáděl lidi přes šumavské močály. To označil za holý nesmysl. „Tudy by nikdo nechodil, protože by zbytečně riskoval. Ale udělali z toho film a bylo to,“ řekl Hasil listu v rozhovoru, jehož plné znění zveřejní deník ve své páteční příloze zítra.

Nejde o první vystoupení Josefa Hasila v českých médiích. Před dvěma lety rozhovor s ním přinesly i ParlamentníListy.cz. (Přečtěte si ho zde.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…