Kremelská mašinerie. Analytik na Lidovkách odhaluje, jak se Rusko snaží rozbít Evropu

20.01.2016 16:48

Zatímco Evropa se zoufale snaží vymyslet, jak efektivně přijmout statisíce uprchlíků ze Sýrie a dalších válečných zón, Rusko migrační toky zcela záměrně podporuje svými vojenskými akcemi v Sýrii. Může tím prý získat dvojí výhodu – zlikviduje své nepřátele a zoufalí migranti pak politicky destabilizují Evropskou unii, což je ten největší sen Putinova Ruska. Tak to vidí analytik Jan Šír, spolupracovník serveru Lidovky.cz.

Kremelská mašinerie. Analytik na Lidovkách odhaluje, jak se Rusko snaží rozbít Evropu
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Šír, působící na Katedře ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy předložil názor, že Rusko realizuje velký plán na rozložení EU, kterého by následně mohlo využít pro vlastní expanzi do Evropy. Máme prý mnoho důvodů se toho obávat.

Analytik nejprve vypočítává, co ruské letectvo napáchalo v poslední době v Sýrii. Celkobě řádění ruských vojsk označuje termínem "válečný zločin". Zejména se zmiňuje o tom, že Rusko neútočí na pozice Islámského státu (Šír čtenářům serveru Lidovky.cz objasnil, že je navzájem pojí „delikátní vazby“), ale na politickou opozici proti svému favoritovi, prezidentu Assadovi, a také na území etnických menšin.

Tím ještě přiživuje mohutnou uprchlickou vlnu, která míří do Evropy. Pro evropské země představuje velmi náročnou výzvu, přináší sociálně ekonomické problémy i politickou nestabilitu. „Vzniká tak podhoubí pro rozmach nejrůznějších antisystémových, antievropských, populistických, zpravidla krajně pravicových stran a hnutí, financovaných a inspirovaných Kremlem,“ vysvětluje čtenářům Šír.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

Nahlodání evropské veřejnosti a její víry v demokratické instituce je přitom podle něj hlavním dlouhodobým cílem Putinovy hybridní války. V konečném důsledku chce prý dosáhnout rozkladu jednoty EU a NATO a využít jejich oslabení k revizi mezinárodního uspořádání. „Součástí toho je i rozdmýchávání nesnášenlivosti a protiuprchlických nálad – v současnosti hlavní náplň činnosti kremelské dezinformační mašinerie,“ zakončuje svůj výklad.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Apolena Rychlíková, Respekt, Jan Čulík, Jindřich Šídlo, Český rozhlas a další odsoudili Štěpána Kotrbu. Ale Pražský hrad...

13:51 Apolena Rychlíková, Respekt, Jan Čulík, Jindřich Šídlo, Český rozhlas a další odsoudili Štěpána Kotrbu. Ale Pražský hrad...

Kolem analytika Štěpána Kotrby je stále živo. Kauza, ve které měl údajně na sjezdu ČSSD napadnout sv…