Kremlík podává kvůli mýtnému trestní oznámení. A druhé míří na plukovníka Koudelku

04.02.2020 18:46

Odvolaný ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) podal trestní oznámení kvůli nabídce úplatku 1,5 milionu korun, kterou měl dostat od právníka Martina Janouška. Úplatek mu měl být nabídnut při řešení zakázky na auditora mýtného systému. Kremlík prý vše oznámil Bezpečnostní informační službě, která měla informovat premiéra Babiše. Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti) podal v této věci na Babiše a ředitele BIS Michala Koudelku trestní oznámení za podezření na neoznámení trestného činu policii.

Kremlík podává kvůli mýtnému trestní oznámení. A druhé míří na plukovníka Koudelku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Kremlík

V kauze mýtného systému v poslední době padá jedno trestní oznámení za druhým. Nejprve Kremlík ohlásil, že mu byl právníkem Janouškem nabídnut úplatek 1,5 milionu korun a v pondělí kvůli tomu podal trestní oznámení.

Janoušek, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala, vše popírá a chystá se také podat trestní oznámení pro křivé obvinění. „S ohledem na dlouhodobé přátelské vztahy jsme se na jeho žádost potkali tuto sobotu v Krkonoších, kde překotně a zmateně mluvil o své extrémně složité životní situaci,“ uvedl Janoušek o nedávné schůzce s Kremlíkem.

„Mezi jinými pronesl i větu o nabídce 1,5 milionu, která mě zarazila, protože jsem nevěděl, o čem mluví, a proto jsem se snažil konverzaci odvést do ztracena větou, že o tom nic netuším,“ dodal Janoušek, který Kremlíkovo „lživé obvinění kategoricky odmítá“.

Janoušek poukazuje na fakt, že údajnou nabídku úplatku Kremlík ohlásil až s několikatýdenním zpožděním, což je podle něj značně nevěrohodné. „Je mi líto, že moje snaha podpořit člověka v katastrofické pracovní, osobní a finanční situaci je zneužita k tomu, že Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci,“ dodal Janoušek na adresu odvolaného ministra dopravy.

Kremlík nabídku na úplatek měl dostat v prosinci, ale celou věc skrze textovou zprávu ohlásil řediteli BIS Koudelkovi až 14. ledna. Mluvčí BIS Ladislav Šticha v pondělí řekl, že na Koudelku se jeden z členů vlády obrátil. „Pan ředitel pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Šticha.

Kremlík zároveň prohlásil, že ředitel BIS mu slíbil, že o věci informuje premiéra Andreje Babiše a vrchní státní zástupkyni Lenkou Bradáčovou, kteří ale popírají, že by jakékoliv informace skutečně obdrželi, jak informuje server Lidovky.cz.

Kvůli nastalému zmatku se rozhodl podat trestní oznámení také pirátský poslanec Černohorský. „Pokud se Vladimír Kremlík, ředitel BIS či premiér skutečně dozvěděli o možném spáchání trestného činu podplácení, pak měli ze zákona povinnost bez odkladu takovéto informace doručit státnímu zástupci či policejnímu orgánu. Jestliže tak neučinili, mohli sami spáchat trestný čin neoznámení trestného činu,“ napsal na svém Facebooku.

Po Kremlíkově odvolání nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) celou spornou zakázku na supervizora mýtného systému nechal zastavit. Havlíček pak na Twitteru informoval, že zakázku nejspíše svěří státnímu podniku Cendis.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …