Kritizujete korespondenční volbu? Desinformační fail! Ivan Gabal píše o „trotl partě“

07.05.2022 14:18

Ústavní právník Jan Kudrna v rozhovoru pro Český rozhlas konstatoval, že korespondenční hlasování ve volbách může být v rozporu s Ústavou České republiky. Bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal nabídl zcela jiný pohled na zavedení korespondenční volby a naznačil, že varovat před zavedením korespondenční volby se může rovnat šíření dezinformací. A to je velmi nebezpečné zvláště v čase ruské války na Ukrajině. Česko se podle Gabala bude muset hodně proměnit.

Kritizujete korespondenční volbu? Desinformační fail! Ivan Gabal píše o „trotl partě“
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

Docent Jan Kudrna se na vlnách veřejnoprávního rozhlasu vyjádřil k možnosti zavést korespondenční volby pro Čechy, Moravany a Slezany žijící v zahraničí.

„Já dávám přednost tomu, aby mohli volit lidé s trvalým pobytem na území státu, a to i cizinci s trvalým pobytem. Podobně jako to je v USA, kde, když se přestěhujete na dva roky z New Yorku do Kalifornie, tak volíte v Kalifornii a ne na dálku v New Yorku,“ vysvětloval Kudrna v rozhovoru pro Český rozhlas.

Má obavy, že korespondenční volba by mohla usnadnit kupčení s hlasy. „No, tak jestli hrozí... Každopádně se to usnadní...“ konstatoval.

Upozorňuje také na to, že Ústava ČR zaručuje tajné a svobodné hlasování u voleb. Jenže když někde hlasujete korespondenčně, není z pohledu docenta Kudrny zajištěna tajnost vašeho hlasování. Jak kdo hlasoval, to mohou zjistit rodinní příslušníci, ale i někdo, kdo obálku možná rozlepí v mezičase.

„A voliči si mohou klást také zlou otázku, zda někdo v nějaké uzavřené místnosti nepřisypal do urny nějaké hlasy. Je to spíše otázka pocitu, pro spoustu lidí už to může vypadat, koneckonců v USA už takto vystupují, že ty volby byly zmanipulované,“ připomenul Kudrna.

Varuje také před on-line hlasováním, s tím, že takováto forma hlasování ještě více povede k tomu, že lidé už nebudou vědět, co se děje, či neděje s jejich hlasem.

A tady se ozval exposlanec Ivan Gabal.

„Rusku se právem smějeme, že si platí Protiproud a Hájkovu trotl partu. Komu se ale máme smát, když srovnatelný desinformační fail udělá Radiožurnál? Nepochybně sobě. Pokolikáté? ČRo opravdu neví, že korespondenční volbu používá většina států?“ táže se Gabal na sociální síti.

Ivan Gabal promlouvá

V komentáři pro server Seznam zprávy připomněl, že „EU je dnes ve válce“.

„Jako Evropané jsme ve válce, kterou neumíme zastavit, natož vyhrát. I proto, že v ní nehodláme bojovat a snažíme se vyhnout nové globální válce, natožpak jejímu přerodu v nukleární konflikt. V tom jednáme ve shodě v transatlantickém spojenectví s Američany a Kanaďany,“ napsal Gabal.

Členské státy EU vyzval, aby stávající situaci využili k posílení vlastní obrany a k vytvoření efektivní obranné síly, která bude schopna bránit evropský prostor před teroristickými útoky hrozícími z Afriky, ale také před Ruskem.

„Čím déle se bude Rusko vyčerpávat katastrofální válkou, tím vlivnější a silnější bude Čína v pozadí. Čím bude Čína silnější, tím více bude poutat americkou vojenskou pozornost i přítomnost. S prodlužujícím se konfliktem na Ukrajině zůstane proti Rusku stát především Evropa, její společné obranné schopnosti, rozhodnost a vůle států spolupracovat. ... Dosavadní koncept evropské obrany neodpovídá nejen ruskému reálnému riziku, ale ani expandujícímu islamistickému terorismu v subsaharské Africe, se kterým nám NATO nepomůže. Nezaspěme tento moment obratu, který napadení Ukrajiny pro Evropu představuje. Evropa potřebuje své prakticky nasaditelné bojové schopnosti, nejen hru na vojáky. Nevydáváme přece společně na obranu málo,“ rozvedl myšlenku Gabal.

„Pro Česko nastal čas hlouběji se integrovat do unijní struktury. Jak z důvodů bezpečnosti, tak z důvodů větší participace. Potřebujeme spolurozhodovat. Počínaje bezodkladným vstupem do eurozóny, aktivnější účastí na evropských zahraničních, obranných i bezpečnostních agendách, ale například i ve společných výzkumných a vývojových programech v obraně i vědě,“ dodal ještě.

K tomu nám však podle Gabala chybí dost odborníků. S patřičnou genderovou proporcí. A my bychom s tím, z pohledu někdejšího poslance, měli začít něco dělat. Stejně tak bychom podle něj měli něco udělat s modernizací našeho průmyslu. A stejně tak bychom z jeho pohledu měli účinněji bojovat s dezinformacemi.

„Ukázky široké tolerance k nepravdám najdeme i v našem základním školství. Jak ukázal případ učitelky přistižené vlastními žáky při šíření nepravd o válce, je přirozenější se pohoršovat nad žáky, kteří její lži netolerovali a dokumentovali, než nést odpovědnost za svou odbornou i morální diskvalifikaci. Je škoda, že kritická aktivita žáků u nás musí odhalovat lži a nekompetenci, místo aby vystřelovala talentované holky a kluky s dobrými nápady do akademického, byznysového nebo veřejného prostoru,“ vyjádřil se Gabal.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …