Krize středočeské ČSSD. Vedení odmítá odejít

02.06.2012 15:30

Vedení středočeské ČSSD není podle krajského náměstka Zdeňka Seidla legitimní, protože se do něj někteří lidé dostali díky kontaktům s bývalým hejtmanem Davidem Rathem. Není tudíž důvod k vyslyšení výzvy krajských špiček ČSSD, aby z Rathovy korupční aféry vyvodili nejdřív zodpovědnost středočeští radní, řekl dnes Seidl ČTK. Šéf krajské ČSSD Richard Dolejš Seidlovy výhrady odmítl. Poukázal na to, že rada dostala mandát od krajského vedení sociálních demokratů. V takovém případě by tedy ani ona nemohla být legitimní, podotkl.

Krize středočeské ČSSD. Vedení odmítá odejít
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Seidl trvá na tom, že zodpovědnost za Rathovu kauzu by mělo převzít vedení středočeské ČSSD. "Nehledě na to, že nejvyšší stranické orgány, které musíme respektovat, vyzvaly k odstoupení krajský výbor, ale v žádném případě ne radu," podotkl.

Vedení kraje je nelegitimní

Ústřední výkonný výbor ČSSD doporučil vedení středočeské ČSSD, aby kvůli úplatkářské aféře rezignovalo. To sice ve středu rozhodlo, že je připraveno převzít odpovědnost, ale že nyní neodstoupí. Chce, aby nejprve rezignovali krajští radní.

Podle Seidla vedení krajské ČSSD nemá legitimitu, protože jsou jeho členy například Rathův asistent Patrik Tomšů nebo Miroslav Lepil, jehož firma ML Compet byla podle médií důležitým hráčem v systému ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. "Složení krajského výboru nereprezentuje členskou základnu. Byli tam účelově dovoleni někteří lidé," tvrdí Seidl.

Další z náměstků hejtmana Marcel Chládek, který je pro rezignaci krajské rady, si to však nemyslí. "To je lichý argument, který zavání politikařením. Takto bychom mohli argumentovat i směrem k radě," namítl. Poukázal na to, že své zástupce do krajského výkonného výboru volí okresy. V případě Tomšů a Lepila šlo o organizace ČSSD v Praze-západ a Praze-východ. "Jednoznačně za ně odpovídá okresní konference," podotkl s tím, že nominovaní museli mít ve svých organizacích politickou sílu.

Dolejš připomněl, že krajský výbor tvoří zástupci volení okresními organizacemi a o členech předsednictva rozhoduje krajská konference. Vedení středočeské ČSSD navíc nenese na rozdíl od rady kraje exekutivní odpovědnost, namítl. Legitimitu podle něj ztratili naopak hejtmanovi náměstci, kteří kvůli sporům s Rathem nevykonávali svou agendu. To se podle něj týká Seidla a náměstka pro dopravu Robina Povšíka. "Měli již dávno rezignovat a nechodit si na kraj jen pro výplatu. Měli by se veřejnosti omluvit," prohlásil. Seidl s Povšíkem tvrdí, že se po střetech s hejtmanem přeorientovali na jiná témata, Povšík například na evropskou agendu. Seidl prý ve funkci setrval, protože cítil zodpovědnost za okres.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

19:51 Poteče krev? Vtrhnou odpůrci Babiše do Sněmovny? Padla zlá slova, vlastně ještě horší

„Byl by to boj a rozhodně nic hezkého.“ To ne, žádné násilí! Ani evidentní političtí odpůrci nové Ba…