Krutost a represe. Jazzová sekce odhalí, co provázelo první vydání Hrabalovy knihy

22.04.2014 11:57

Jazzová sekce chystá reedici původního vydání Hrabalovy novely Obsluhoval jsem anglického krále. Kniha poprvé vyšla ilegálně a její vydání provázela řada tvrdých represí tehdejšího režimu. Jazzová sekce, která se podílela na protikomunistickém odboji, chce pomocí dodatků ke knize demonstrovat nesmyslnou krutost tehdejší doby, kterou si prý dnes mnozí idealizují.

Krutost a represe. Jazzová sekce odhalí, co provázelo první vydání Hrabalovy knihy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Jazzové sekce Karel Srp
reklama

Od narození slavného spisovatele Bohumila Hrabala letos uplynulo 100 let a významným výročím je spojena řada vzpomínkových akcí. Jazzová sekce na 1. května připravuje reedici původního vydání novely Obsluhoval jsem anglického krále, které Hrabal v roce 1982 věnoval právě čtenářům Jazzové sekce.

Nepůjde ale o pouhé znovuvydání jednoho z Hrabalových děl. K novele budou přidány i dodatky Jazzové sekce o úředních represích, které tehdejší ilegální vydání doprovázely. „Konfrontace Hrabalovy poetiky s nesmyslnou krutostí doby ukazuje pravou tvář normalizace, kterou si mnozí stále idealizují,“ vysvětluje Karel Srp z Jazzové sekce, proč se rozhodli dodatky k dílu připojit.

Zmíněné dodatky budou obsahovat desítky dokumentů tehdejších státních orgánů, především Ministerstva kultury, Ministerstva vnitra, generální prokuratury nebo Státní bezpečnosti. V závěru bude připojeno i „poděkování“ současnému Ministerstvu obrany, že odmítlo uznat Jazzovou sekci jako účastníka odboje a odporu proti komunismu.

Čtyřsetstránková kniha nebude v obvyklém prodeji, k dostání bude pouze jeden den, 1. května 2014 v sídle Jazzové sekce, Valdštejnská 14, Praha - Malá Strana, a to od 10 do 17 hodin. Zisk půjde opět na nekomerční aktivity sekce, která byla zaregistrována již v roce 1969.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

20:26 Tragický požár panelového domu v Bohumíně: Jedenáct lidí zemřelo. Hořící lidé vyskakovali z oken vstříc smrti

Při dnešním požáru v panelovém domě v Bohumíně došlo k úmrtí jedenácti osob. Šest lidí zemřelo v byt…