Kubera: Topolánek nebyl vtipálek. Mně by návštěva gayů prošla

30.10.2010 18:10

Senátor za ODS Jaroslav Kubera stihl mít za třicet minut trvání pořadu v rádiu Frekvence 1 mnoho názorů. Ať už na odboráře, propojení politiky a byznysu, na bývalého i současného šéfa a v neposlední řadě na Evropskou unii.

Kubera: Topolánek nebyl vtipálek. Mně by návštěva gayů prošla

Řekněme si to otevřeně, ODS prohrála komunální volby v České republice, prohrála i senátní volby, přiznal bez obalu občanskodemokratický senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. 

„Je to právo vítězné strany, aby si vybrala," zhodnotil Kubera informaci, že Senát nově povede sociální demokrat a bývalý odborový boss Milan Štěch. Nicméně prý nepovažuje za úplně správné, aby se odbory příliš zapojovaly do politického rozhodování, což právě v případě Štěcha reálně hrozí.

„Je to taková pátá kolona sociální demokracie, ty odbory," upozornil Kubera. Na otázku, zda on sám by Štěcha podpořil, senátor vysvětlil, že o vedení horní komory parlamentu se nehlasuje natvrdo, nýbrž se vše předem vyjedná. A vzhledem k tomu, že ODS, která volby prohrála, bude usilovat o post místopředsedy Senátu, je dohoda s nyní většinovou sociální demokracií dosti pravděpodobná.

Politika vždy před byznysem, ne naopak

„Byznys nesmí předcházet politiku," podotkl Kubera na adresu podezřelých klientelistických vazeb mezi politiky a podnikateli, za které bývá jeho mateřská strana často kritizována. Vysvětlil, že je v pořádku, když stát něco vymyslí a firmy toho využijí, ovšem opačný postup, kdy jsou skrze politiky prosazovány zájmy byznysu, je veskrze špatný.

„Někteří politici si spojili ideálně byznys s politikou," dodal Kubera. On sám se ale údajně s žádným takovým politikem nestýká a je tomu rád.

Mně by gayclub prošel

Debata se stočila i k expředsedovi strany Mirku Topolánkovi. Podle Jaroslava Kubery šlo o velice schopného politika, kterému ovšem chyběl dar přirozeného humoru, lidi mu tak měli potíže odpouštět chyby. „Kdybych já šel do toho gayclubu, tak mně by to odpustili, jemu ne," narazil Kubera na Topolánkovu kauzu s časopisem Lui.

Teplický primátor se během vysílání Pressklubu na Frekvenci 1 ještě jednou vrátil k propojení politiky a byznysu. „Mně by se líbilo, kdyby Marek Dalík kandidoval do výkonné rady, kdyby do toho šel," řekl Kubera na adresu kontroverzního Topolánkova poradce. Je chybou, když schopní lidé pouze stojí v pozadí a snaží se ovlivňovat politické dění, nemají totiž přímou odpovědnost a podle toho se také chovají.

Nečas je silný lídr

Co se týče současné politické situace, Kubera jednoznačně věří svému partajnímu šéfovi a premiérovi Petru Nečasovi. „Petr Nečas je mnohem silnější, než se jeví," vyjádřil se Kubera, nicméně čelní politici jeho strany se prý musí potýkat se starými strukturami ve vedoucích orgánech partaje. „Výkonná rada v tomto počtu je nevýkonná," opřel se senátor do nejvyššího orgánu ODS.

Nicméně pokud se tento problém podaří vyřešit, tak má Nečas šanci změnit občanskou demokracii k lepšímu, věří primátor Teplic.

V Praze se chystá velká koalice

Méně optimistický byl Jaroslav Kubera v případě vývoje na pražském magistrátu. „Já bych si skoro vsadil, ač nerad, na velkou koalici," prohlásil znechuceně a dodal, že takový scénář neschvaluje a to ani v dalších městech po celém Česku. Vysvětlil, že takové chování politiků vede ke snižování volební účasti, lidé mají pocit, že mohou jen málo co ovlivnit.

Zbytek rozhovoru v Pressklubu Frekvence 1 se nesl v odlehčeném duchu. Kubera například uvedl, že v Teplicích ubývá prostitutek a důvodem je pravděpodobně snížený zájem německé klientely o služby tohoto druhu. Dodal, že jistou vinu na tomto stavu by mohl mít i postup radnice, která záběry prostitutek a jejich klientů z městských kamer zveřejňovala na svém webu. "Zřejmě některé Gertrudy neuvěřily svým manželům, že byli v Teplicích na služební cestě," rýpl si do sexuálních turistů senátor Kubera.

Ať jde Unie se svými zákazy "do hajzlu"

Politik nicméně zvážněl ve chvíli, kdy přišla řeč na snahu Evropské unie zakázat kouření na veřejných prostranstvích. "Řekl jsem, ať už jdou do hajzlu, nenašel jsem jiný výraz," prohlásil jinak klidný Jaroslav Kubera. Dodal, že lidé, kteří podobní zákazy vymýšlí, se cítí nadáni schopností určovat, co je pro ostatní nejlepší. „Je to cesta do pekel, oni nikdy neskončí," varoval euroskeptický senátor.

„To bych nemohl, to mi lékaři nedoporučují," odmítl Kubera přestat kouřit, údajně se ale se svou ženou dohodl na omezení vykouřených cigaret, doma prý vydýchá všechen kyslík, a proto mu údajně zhasíná plynový kotel, uzavřel se smíchem.


Čtěte také:

Foto: kubera.cz

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jac

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

12:51 Hyeny, kolaboranti, štváči. Okamura zabral Sněmovnu a jelo to

Lídr SPD Tomio Okamura se dnes rozhodl vystoupit krátce po zahájení dnešní schůze Poslanecké sněmovn…