Kubera nebude kandidovat na prezidenta. Zeman zvítězí, nemá to smysl, vzkazuje

25. 10. 2017 16:48

Místopředseda senátu Jaroslav Kubera (ODS) potvrdil ČTK, že v nadcházejících volbách nebude kandidovat na prezidenta republiky. Zdůvodnil to mimo jiné absencí podpory své rodiny, nechutí vést negativní kampaň a také tím, že podle jeho názoru funkci hlavy státu obhájí Miloš Zeman díky hlasům voličů ANO, které bezkonkurenčně vyhrálo sněmovní volby.

Kubera nebude kandidovat na prezidenta. Zeman zvítězí,  nemá to smysl, vzkazuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Šéf ANO Andrej Babiš už v úterý oznámil, že jeho hnutí vlastního kandidáta do prezidentských voleb nepostaví.

„Miloš Zeman to má rozehrané tak – protože má stejný elektorát voličů jako Andrej Babiš řádově plus minus – že zvítězí,“ uvedl Kubera. Zda Zeman v případě zvolení bude hlavou státu po celé další pětileté období s ohledem na zdravotní stav, nechtěl komentovat. „Myslím, že nebude,“ připustil. Doporučil všem kandidátům, aby se připravili na krizi.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kromě projevů přízně k Babišovi se Zeman v uplynulých dnech zastal také hnutí SPD Tomia Okamury jako případného vládního partnera ANO. Mimo jiné odmítl označování protiislámského SPD za extremistické uskupení. Přínosem pro vládu by podle Zemana byli také Piráti, kteří ve volbách skončili třetí před SPD.

„Nedivím se tomu a respektuji to,“ poznamenal Kubera k chybějící podpoře své rodiny. Uvedl, že 13. září příštího roku chce oslavit se svou manželkou zlatou svatbu a že chce i v praxi propagovat podporu rodiny.

Nekandidovat se Kubera rozhodl také kvůli tomu, že nechce vést negativní kampaň. „Negativní kampaň je pro mne nepřijatelná, a ona bude muset být,“ řekl. Vadil mu také přístup Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí a jeho pravidla pro prezidentskou kampaň. „Buzeruje mne od počátku, že se mám okamžitě zaregistrovat a zřídit si transparentní účet, ačkoli jsem ještě nebyl rozhodnut. Už mne snad nebudou otravovat,“ uvedl.

Kubera už v červenci oznámil, že má dostatek senátorských podpisů pro svou prezidentskou kandidaturu. Musí jich být nejméně deset. Zároveň však konstatoval, že se teprve rozhodne, zda do voleb půjde. Podmiňoval to rovněž souhlasem ODS.

Hranici občanských podpisů pro kandidaturu v prezidentských volbách už překročili současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. Senátorské podpisy sehnal kromě Kubery bývalý český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer. Díky 22 poslaneckým podpisům se bude o Hrad ucházet také prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek s podporou Realistů a bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek s podporou ODA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …