Kubera rozdával v Senátu medaile. Patříte k nám, chválil ho za péči o veterány generál Boček

28.09.2019 9:30

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera udělil v pátek 27. září, v předvečer Dne české státnosti, celkem 12 osobnostem pamětní stříbrné medaile.

Kubera rozdával v Senátu medaile. Patříte k nám, chválil ho za péči o veterány generál Boček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oceněný arm. gen. v.v. Emil Boček
reklama

Předávání stříbrných pamětních medailí osobnostem kulturního a společenského života v Senátu je již tradicí. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) se jej v prostorách Valdštejnského paláce 27. září, v předvečer Dne české státnosti, zhostil poprvé v pozici předsedy horní komory Parlamentu. Medaile předal celkem 12  osobnostem, mimo jiné i na návrh některých senátorů.

„Vybírat z tak velkého počtu skvělých lidí nebylo nic jednoduchého. Při konečném výběru jsem zohlednil především skutečnost, že jen za pár dní si připomeneme 30. výročí listopadových událostí, které u nás vedly k pádu komunistického režimu a k návratu demokracie a tržního hospodářství,“ vysvětlil Jaroslav Kubera.  

Fotogalerie: - Medaile Senátu

Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Slavnostní předání moderovala Jana Voldánová
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...
Slavnostní předání pamětních medailí Senátu parlam...

Z obecně známějších jmen Kubera ocenil například publicistu Jefima Fištejna, hudebníka Michaela Kocába, cestovatele Miroslava Zikmunda či geologa Václava Cílka.

Došlo ale i na veterána druhé světové války a bitvy o Británii a jednoho z posledních žijících veteránů vůbec, armádního generála ve výslužbě 96letého Emila Bočka. Dále senátoři udělili ocenění bohemistce, někdejší pracovnici Akademie věd a dlouholeté političce Libuši Benešové, z lékařů pak kardioložce a v USA nejcitovanější české vědkyni Renatě Cífkové.

Ocenění si odnesl i vědec, zakladatel a někdejší rektor Univerzity Tomáše Baťi ve Zlíně Petr Sáha na nominaci senátora Ivo Valenty. Sáha se specializuje na výzkum v oblasti materiálového inženýrství energetických materiálů a medicinských polymerů. Za sportovce pak byl oceněn prezident Českého svazu biatlonu a funkcionář světové biatlonové federace Jiří Hamza.

Medaile si dále odnesli i dlouholetý senátor a politik, sociální demokrat Milan Štech, dramatik a publicista Karel Steigerwald a rovněž František Paštěka, který vlastními silami zachránil z hořícího automobilu seniora a jeho dvouletou vnučku.

Oceněný profesor a zakladatel Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha (Foto: Hans Štembera)

Zvykem ceremonie tradičně bývá i projev pronesený jedním z oceněných. Toho se letos zhostil válečný veterán a hrdina druhé světové války Emil Boček. Boček je posledním žijícím českým pilotem, který usedal do kokpitu stíhacího letounu RAF během bojů o Velkou Británii. Během svého působení uskutečnil celkem 26 operačních letů, přičemž nalétal celkem 73 hodin a 50 minut. V roce 1946 byl z armády propuštěn a plné rehabilitace se dočkal až po pádu režimu v roce 1989.

Boček v projevu ocenil Kuberu za to, co jako primátor Teplic dělal pro válečné veterány. „Patříte k naší velké legionářské rodině,“ sdělil Boček Kuberovi. „Senát byl jeden z prvních, který nezapomínal a nezapomíná na válečné veterány," uvedl generál. „Ocenění, které jsem dnes převzal, patří také mým kamarádům, kteří už nejsou mezi námi,“ dodal s tím, že ovšem zůstávají v srdcích těch, kteří na ně pamatují.

Oceněný geolog a vědec Václav Cílek (Foto: Hans Štembera)

Předseda Senátu Kubera ve své řeči hovořil o tom, že Češi se v současnosti mají nejlépe v historii, a varoval před rozdělováním společnosti. Dále vyzval k tomu, aby lidé nezapomínali na své kořeny. „Ty pak lidi – ať už tomu chtějí, či nechtějí – spojují a utvářejí,“ doplnil Kubera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donald Trump: Nezačal jsem válku. Sloužil jsem lidem, ne korporacím. Teprve začínáme

7:51 Donald Trump: Nezačal jsem válku. Sloužil jsem lidem, ne korporacím. Teprve začínáme

Včera opustil Donald Trump Bílý dům a stal se obyčejným občanem USA. V posledním projevu odsoudil po…