Kulhánek si předvolal velvyslance a předložil požadavky: Všichni čeští diplomati zpět, jinak...

21.04.2021 19:26

Nový šéf české diplomacie Jakub Kulhánek (ČSSD) si dnes večer předvolal ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského. A to kvůli kauze kolem možného zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Sdělil mu, že Ruská federace má čas do čtvrtka do 12.00, aby umožnila návrat všech vyhoštěných českých diplomatů, informovala na svém webu ČT24.

Kulhánek si předvolal velvyslance a předložil požadavky: Všichni čeští diplomati zpět, jinak...
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jakub Kulhánek
reklama

V případě, že tak Rusko neučiní, rozhodne Kulhánkův resort o snížení počtu ruských diplomatů tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Ministr zahraničí Zmejevského informoval o nespokojenosti Česka s ruským postupem při odvolávání zaměstnanců české ambasády v Moskvě i o případných dalších českých krocích.

Původní zdroj ZDE.

Na tiskové konferenci po jednání s ruským velvyslancem Kulhánek oznámil, že česko-ruské vztahy vstoupily do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky. „Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery,“ řekl.

Česko ve své reakci na útok ve Vrběticích zatím vyhostilo osmnáct pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo dvacet zaměstnanců české ambasády v Moskvě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…