Kulhánek vyhlásil volnější pravidla při návratu z ciziny

03.05.2021 21:59 | Komerční článek

I když se vrátíte z červených a oranžových zemí na takzvané mapě cestovatele, nebudete se muset testovat na koronavirus či jít do karantény. Podmínkou je však to, že budete mít aspoň čtrnáct dní po druhé dávce vakcíny proti covidu-19. Píše to server Lidovky.cz s odvoláním na Twitter ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD).

Kulhánek vyhlásil volnější pravidla při návratu z ciziny
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka je povinné už jen při návratu ze zemí spadajících do tmavě červené kategorie, tedy do území s nejvyšší mírou rizika. Do ní patří menší část členských států EU a také například Británie. 

Z červených zemí musejí lidé podstoupit test do pěti dnů po návratu, z oranžových zemí pak není povinností PCR test, ale může být i antigenní. To se změní od zítřka, kdy očkovaní budou moci tuto proceduru vynechat. Z tmavě červených zemí bude nutné test absolvovat nejdříve pátý den po návratu.

Osoby, které se vrátily ze zemí oranžové, červené a tmavě červené kategorie, musejí také nosit čtrnáct dní všude mimo domov respirátor, a to i venku. 

Mezi červená území platí v současné době Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Monako, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Kanárské ostrovy. V oranžové kategorii jsou Finsko, Irsko, Island, Malta, Norsko, Portugalsko a Azorské a Baleárské ostrovy.

A kam se nesmí cestovat? Například do Peru, Kolumbie, Indie či do Zimbabwe. Důvodem je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Naopak zelenou zemí je například Vatikán či Singapur a Thajsko.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…