Kundra z Respektu: Kauza Koněv je ruská dezinnformační kampaň, jasně čitelná. Chtějí chaos. Figurka Ovčáček

10.09.2019 20:03

Podle redaktora týdeníku Respekt Ondřeje Kundry je na kauze kolem sochy maršála Koněva jasně čitelná ruská dezinformační kampaň. Jako ruského trolla, který zastává extremistické proruské postoje, označil Kundra i mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten je ale podle něj jen figurkou, která zastává názory Miloše Zemana.

Kundra z Respektu: Kauza Koněv je ruská dezinnformační kampaň,  jasně čitelná. Chtějí chaos. Figurka Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění pro zachování sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích. Došlo k drobným šarvátkám

Redaktor Respektu Ondřej Kundra v rozhovoru na DVTV na případu sochy Koněva upozorňuje na ruskou dezinformační kampaň. „Je vidět, že Ruské federaci není Česká republika lhostejná. Protože ta dezinformační aktivita kolem jedné sochy, která se netýká současného dění, ale historie, je obrovská,“ vysvětluje Kundra s tím, že Rusko využívá každou možnost, jak v těchto zemích rozvíjet nestabilitu a svár.

Samotná socha je podle Kundry věcí druhořadou. „Socha je jen prostředkem, jak rozsévat chaos. Dochází tady ke zneužití historie jako prostředku pro současné cíle, např. zkoušení funkčnosti dezinformačních mechanismů,“ tvrdí redaktor Respektu a poukazuje na podobné spory o sochy v Estonsku nebo Bulharsku.

Potom moderátorka Emma Smetana zmínila zprávu ruského webu Vesti, která dezinformovala ve věci sochy maršála Koněva. Podle ruského webu totiž je pro odstranění sochy pouze 0,43 % obyvatel Prahy. Ve skutečnosti je toto číslo volební výsledek malého politického uskupení, které odstranění požadovalo v roce 2018. „Ruská propaganda takto dokáže zneužít jakákoliv data, a jakmile zaseje informační chaos, část lidí znejistí a přesvědčí je to,“ komentoval uvedený příklad Kundra.

Podle zpráv bezpečnostních a tajných služeb, které ruskou dezinformační kampaň mapují, zčásti za šířením dezinformací stojí i čeští občané. „Jsou to ti, kteří na tom mohou vydělat, ať už ekonomicky nebo třeba politicky. Lidé, kteří chtějí být vidět na veřejnosti, různí extremisté, kteří sledují vlastní cíle,“ vysvětluje Kundra.

Komentář mluvčího prezidenta Ovčáčka, že Koněv osvobodil Osvětim, a proto lidé, kteří požadují odstranění sochy, podporují antisemitismus, je podle Kundry úplný nesmysl. „Naopak v řadách podporovatelů sochy se nachází mnoho extremistů, kteří se pohybovali v antisemitských spolcích,“ říká redaktor Respektu.

„Ovčáček je přesně takový proruský troll, zamlčuje fakta, která se mu nehodí, je to ale jen figurka a je využíván k věcem, které nechce Miloš Zeman říkat nebo dělat přímo,“ zhodnotil Kundra. „Zeman dlouhodobě zastává postoje, které odpovídají tomu, že i on je ruským trollem. Zastává nelogicky velmocenskou agresivní politiku Ruské federace,“ má jasno Kundra a připomíná kauzu novičoku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …