Kupředu levá. Filip končí, hledá se nástupce: Tři skupiny, desítky milionů a stěžejní událost roku 2005, napsal advokát

09.04.2021 16:10

V sobotu 17. dubna se bude na zasedání ústředního výboru KSČM hlasovat o změnách ve vedení strany. Předseda Vojtěch Filip již dříve oznámil, že v čele strany končí. „Jsem si jist, že není třeba věnovat v novinách větší pozornost tomu, co se děje u komunistů. Asi to nemá význam. Budoucnost této strany se mi zdá být jasná a její zánik reálný,“ okomentoval dění v KSČM advokát Karol Hrádela.

Kupředu levá. Filip končí, hledá se nástupce: Tři skupiny, desítky milionů a stěžejní událost roku 2005, napsal advokát
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Vojtěch Filip

„Kandidátů je, předpokládá se, deset. Abecedně: Aulická Jírovcová Hana, Filip Vojtěch (možná), Klán Jan, Konečná Kateřina, Luzar Leo, Ondráček Zdeněk (možná), Říha Martin, Skála Josef, Vostrá Miloslava, Zámarský Jan,“ napsal Hrádela. Kandidáty je podle něj možné rozdělit do tří skupin, podle jejich působení ve stávajícím stranickém vedení.
 
Skupina A je podle Karola Hrádely bezprostředně a po delší dobu spojená na celostátní úrovni s politikou stávajícího vedení KSČM a s výsledky jeho činnosti. Skupina B jsou kritici stávajícího vedení na celostátní úrovni. A ve skupině C jsou osobnosti celostátně zcela neznámé.  
 
 
Skupinu B z osob známých tvoří pouze Josef Skála. „Protikandidát Vojtěcha Filipa na předsedu KSČM, který v prvním kole minulého sjezdu prohrál s Filipem o 5 hlasů a v druhém pak vyhrál Filip výrazněji; mediálně je označovaný (právem?) za představitele konzervativního křídla,“ dodává Hrádela ke skupině B. 
 

Anketa

Má premiér Babiš na vlastní pěst shánět vakcíny i vysoko nad rámec cen, které vyjednala EU?

78%
22%
hlasovalo: 11655 lidí
Pokud to bude někdo z první skupiny, tak se prý ani nic nezmění. „Bude-li to někdo z druhé či třetí skupiny, tak i kdyby chtěl, tak asi nic zásadního stejně nezmění s ohledem na poslední kroky stávajícího stranického vedení (schválené kandidátky),“ píše Hrádela.
 
Zároveň upozornil na to, že sjezd strany se neustále odkládá. „Komunisté volební sjezd, který se měl odehrát v dubnu 2020, odložili totiž nejprve na listopad 2020, později na letošní únor. Odložení dubnového sjezdu v roce 2020 umožnilo stranickému vedení prosadit kandidátky v krajských volbách, které ve volbách propadly. Odkládání sjezdu nyní umožňuje prosadit, jak bylo naznačeno, další kandidátní listiny – nyní do Sněmovny –, které zřejmě dopadnou u voličů tak, jak odpovídá vývoji volebních výsledků KSČM,“ myslí si Hrádela. Podle něj od zvolení Filipa předsedou KSČM preference soustavně klesají.
 
„Nastávající výsledek za další čtyři roky již nepůjde napravit a strana již nebude v parlamentu. Nebude mít dostatek prostředků na činnost; takže možnost, že by se jí podařil comeback podobně, jako se podařil lidovcům po změně vedení, je iluzí podobající se představám kuřáků opia,“ myslí si advokát. 
 
 
K odkladům sjezdu nebyl podle něj ani žádný právní důvod. „Když se chce, všechno jde. Když se nechce, tak se hledají výmluvy pro prosazení specifických cílů. To by ale nebylo možné připravit hru a její noty i pro případ, kdyby stávající komunistické vedení neprošlo. V případě jeho pádu tak nové vedení nebude moci schválit vlastní kandidátní listiny. Zatímco v minulosti u komunistů působila i řada levicově orientovaných poslanců, kteří nebyli v KSČM, v posledních volbách na volitelných místech byli jen členové KSČM,“ dodává Hrádela. 
 

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 17041 lidí
Komunistům se prý zhoršují volební výsledky, protože se jim v důsledku věku členů snižuje voličská základna. „Pěkný nesmysl. Velikost strany má minimální vliv na volební výsledky. Stejně tak nemusí být rozhodující ani velikost majetku.“
 
„Vzpomínám si, že po krachu KSČM ve volbách v roce 2017 se nejdříve psalo, že: „Jsem nejdéle sloužícím předsedou politické strany a podle mého soudu i obměna může leccos přinést,“ uvedl Filip k rozhodnutí už nekandidovat, aby pak po opadnutí nespokojenosti došlo k posunu, že se jednalo o nesprávnou interpretaci slov předsedy KSČM. Ten nakonec na sjezdu v roce 2018 kandidoval znovu a znovu byl zvolen,“ píše Hrádela s tím, že obdobný vývoj, to je nabídnutí funkcí k dispozici, a pak odmítnutí nabídnuté abdikace, a nakonec novou kandidaturu stávajícího předsedy na šéfa strany očekává i nyní.
 
Závěrem znovu zdůraznil své přesvědčení. „Volební a ekonomické ztráty komunistů nesouvisí s vymíráním členské základny KSČM, protože k vymírání docházelo již před rokem 2004, ale se změnou její politiky v roce 2005. KSČM dosáhla svůj volební vrchol v roce 2004 těsně před zvolením stávajícího vedení, od té doby ve volbách soustavně klesá, a to nyní dokonce až na hranici volitelnosti. Zatímco dříve komunisté spolupracovali, tak nyní pozorujeme i ve volbách, že kandidáti KSČM vystupují dokonce proti jiným kandidátům KSČM,“ myslí si Hrádela. 
 
 
Stávající stranické vedení si podle něj uvědomuje nespokojenost řady osobností a voličů se svojí neúspěšnou politikou, a tak odkládá sjezd, nevyvozuje osobní odpovědnost a omezuje vliv skupin přímo s ním nespojených, takže se KSČM uzavírá a ztrácí širší podporu.
 
„Celkově od nástupu stávajícího stranického vedení ztratila KSČM: 5 europoslanců z 6, 26 poslanců z 41, 2 senátory ze 2 a včetně zastupitelstva Prahy 152 krajských zastupitelů ze 165,“ vypočítává Hrádela. 
 
„Pro politiku KSČM je pak příznačné, že pokud by stranické vedení neprosadilo odklad sjezdu v dubnu 2020, byla naděje na její restart při změně vedení a strana nemusela v posledních volbách přijít o 92,12 procenta svých zastupitelů proti stavu před nástupem stávajícího vedení. Ekonomická ztráta nyní ročně představuje 63,2 miliónu proti situaci, kdyby KSČM měla nezměněný počet poslanců, senátorů a zastupitelů,“ dodal na závěr Hrádela. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…