Kůrovcová kalamita, jaká tu nebyla od Marie Terezie. Musíme se připravit na to nejhorší, říká šéf Lesů ČR

03.09.2018 20:45 | Zprávy

Nejhorší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie, tak vidí množství kůrovce v českých lesích ministr životního prostředí. Státní lesy ode dneška řídí nový ředitel Josef Vojáček, který je v lesích od školy, jak ve státních, tak ve vojenských. Právě z nich do Lesů České republiky přišel. V pondělním Interview prozradil, jak se chce vypořádat s kůrovcem, který podle jeho slov však není tou hlavní věcí, jež české lesy trápí. „Kůrovec není primární problém našich lesů, tím je hlavně sucho,“ uvedl Vojáček s tím, že se bude snažit státní lesy připravit na to nejhorší.

Kůrovcová kalamita, jaká tu nebyla od Marie Terezie. Musíme se připravit na to nejhorší, říká šéf Lesů ČR
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Uschlé stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Kvildy směrem k prameni Teplé Vltavy

Zkrocení kůrovce je podle nového generálního ředitele státních lesů Vojáčka otázka, která má velmi mnoho faktorů. Klíčovou záležitostí je podle jeho slov jednoznačně vývoj počasí. Pokud budou pokračovat léta typu, která máme od roku 2015 za sebou, pak s velkou pravděpodobností bude postup kůrovcové kalamity i nadále pokračovat a jen tak se jí nezbavíme.

„Chci ale upřesnit, že kůrovcovou kalamitu nepovažuji za primární problém. Tím je skutečně hlavně sucho a změna teplot. Sucho oslabuje smrkové porosty a dochází k celoplošnému chřadnutí,“ řekl s tím, že právě chřadnutí a napadání smrků není způsobeno jenom kůrovcem, ale řadou dalších škodlivých činitelů.

I škody, které jsou způsobené větrem, lze prý také přičítat suchu. Porosty, jež jsou oslabené proředěním a zásahy proti kůrovci navíc snadněji větru podléhají. „Kůrovcová kalamita je sekundárním důsledkem klimatické změny,“ zopakoval Vojáček s tím, že jde tak o záležitosti těžko ovlivnitelné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …