Kvóty EU pro uprchlíky tvrdě odmítají Maďarsko i Polsko

14.05.2015 22:09

„Silný odpor“ dnes vyjádřila k plánu Evropské komise na přerozdělování uprchlíků jednotlivým členským zemím maďarská vláda. Informovala o tom agentura Reuters. Stanovení kvót kritizují rovněž pobaltské státy, Británie, Polsko, Slovensko a Česká republika.

Kvóty EU pro uprchlíky tvrdě odmítají Maďarsko i Polsko
Foto: Redakce
Popisek: Maďarská vlajka

Šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána János Lázár řekl, že „mimo jakoukoli diskusi“ je pro Maďarsko přijetí běženců, jejichž počet předepsala Evropská unie. Budapešť se prý bude v Bruselu snažit přijetí systému kvót zabránit všemi prostředky.

Maďarsko v posledních měsících zaznamenalo obrovský nárůst počtu žadatelů o azyl, kteří do země proudí hlavně přes jižní hranici se Srbskem. Většinu z nich tvoří obyvatelé Kosova, kteří se již nedokážou vyrovnat s tamní špatnou hospodářskou situací. Využívají přitom toho, že mnozí mají stále srbské doklady a že Srbsko má s Evropskou unií bezvízový styk. Převážná část Kosovanů však následně odchází z Maďarska do Německa a jiných zemí západní Evropy.

Při zachování současného tempa podle Lázára dosáhne počet podaných žádostí o azyl v Maďarsku na konci tohoto roku 100 000. V roce 2013 požádalo v zemi o útočiště 18 900 lidí.

Stejně jako Maďarsko odmítá návrh na zavedení kvót i Polsko. „Velmi mě udivuje, že šéfové vlád jasně rozhodli, že přijímání imigrantů bude zcela dobrovolné, a Evropská komise nám chce přesto nyní vnutit kvóty. Teď s tím v žádném případě nesouhlasíme,“ řekl dnes v rozhovoru s televizní stanicí TVN24 ministr pro evropské záležitosti Rafal Trzaskowski.

Evropská komise oznámila ve středu plán na přijetí 20 000 uprchlíků. Kvóty navrhla s ohledem na lidnatost jednotlivých unijních zemí, jejich ekonomiku, nezaměstnanost a další ukazatele.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ve vsi smrad, že ve škole nemohli otevřít okna. Pak jsme přišli na to, proč... „Sr*li dírou do přízemí!“ Starostka málem padla

4:40 Ve vsi smrad, že ve škole nemohli otevřít okna. Pak jsme přišli na to, proč... „Sr*li dírou do přízemí!“ Starostka málem padla

Vlivem událostí posledních měsíců, kdy se mediálně opět výrazněji řeší romská problematika a soužití…