Kvůli vandalům Plzeň možná přestěhuje lavičku Václava Havla na bezpečnější místo

02.12.2014 13:08

Opakované poničení lavičky Václava Havla v Plzni přimělo vedení města k úvahám o jejím přemístění na klidnější a bezpečnější místo. Lavička byla slavnostně odkryta v sadovém okruhu v centru města 30. října. Skleněná červená srdce a zelené ulity symbolizující Havlův podpis ale někdo vzápětí z opěradel ulomil. Radnice proto nechala k 17. listopadu instalovat náhradní ozdoby, vydržely však jen do příštího dne. Lavička zatím zůstane několik měsíců bez ozdob, o jejím případném stěhování se zřejmě rozhodne na jaře, řekl primátor Martin Zrzavecký.

Kvůli vandalům Plzeň možná přestěhuje lavičku Václava Havla na bezpečnější místo
Foto: Jan Polívka
Popisek: Takto vypadla lavička Václava Havla v Plzni při slavnostním odhalení
reklama

„Nás trápí, když to někdo ničí. Je to umělecké dílo a je to úcta k bývalému prezidentovi,“ poznamenal. Vedení města se podle něj shoduje v názoru, že lavička by měla být kompletní, včetně skleněných artefaktů. O stěhování nemůže rozhodovat jen radnice. Lavička je instalována jako licenční dílo a město na ni má smlouvu s Knihovnou Václava Havla, která by se musela ke změně místa také vyjádřit.

„Jako místo vhodné vidíme areál Západočeské univerzity nebo si dokážu představit Luftovu zahradu, já jsem třeba přemýšlel i nad prostorem atria Nového divadla,“ řekl Zrzavecký. Instalace lavičky, kterou tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, a potřebné úpravy místa si vyžádaly kolem 350 000 korun. Výměna ukradených ozdob pak přišla na 10 000 korun.

Lavičku teď nemonitoruje žádný kamerový systém

Místo momentálně není pod dozorem kamerového systému, po opravě nejdřív hlídali lavičku strážníci a pak auto s mobilním kamerovým systémem.

Plzeň je osmým městem světa, které Havlovu lavičku má. Lavičky mají sloužit jako místa potkávání, dialogu a diskusí. V ČR je lavička také v Praze, Českých Budějovicích a v Hradci Králové, ve světě je například v Dublinu, ve Washingtonu či Barceloně.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …