Kvůli vandalům Plzeň možná přestěhuje lavičku Václava Havla na bezpečnější místo

02.12.2014 13:08 | Zprávy
autor: vam, čtk

Opakované poničení lavičky Václava Havla v Plzni přimělo vedení města k úvahám o jejím přemístění na klidnější a bezpečnější místo. Lavička byla slavnostně odkryta v sadovém okruhu v centru města 30. října. Skleněná červená srdce a zelené ulity symbolizující Havlův podpis ale někdo vzápětí z opěradel ulomil. Radnice proto nechala k 17. listopadu instalovat náhradní ozdoby, vydržely však jen do příštího dne. Lavička zatím zůstane několik měsíců bez ozdob, o jejím případném stěhování se zřejmě rozhodne na jaře, řekl primátor Martin Zrzavecký.

Kvůli vandalům Plzeň možná přestěhuje lavičku Václava Havla na bezpečnější místo
Foto: Jan Polívka
Popisek: Takto vypadla lavička Václava Havla v Plzni při slavnostním odhalení

„Nás trápí, když to někdo ničí. Je to umělecké dílo a je to úcta k bývalému prezidentovi,“ poznamenal. Vedení města se podle něj shoduje v názoru, že lavička by měla být kompletní, včetně skleněných artefaktů. O stěhování nemůže rozhodovat jen radnice. Lavička je instalována jako licenční dílo a město na ni má smlouvu s Knihovnou Václava Havla, která by se musela ke změně místa také vyjádřit.

„Jako místo vhodné vidíme areál Západočeské univerzity nebo si dokážu představit Luftovu zahradu, já jsem třeba přemýšlel i nad prostorem atria Nového divadla,“ řekl Zrzavecký. Instalace lavičky, kterou tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, a potřebné úpravy místa si vyžádaly kolem 350 000 korun. Výměna ukradených ozdob pak přišla na 10 000 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

4:46 „Zdravím Vaška Moravce. Tu miliardu mu nezávidím.” Vyplouvají vážné věci

Jak to dopadá, když se má omluvit za nepravdivé nařčení neziskovka vedená Václavem Moravcem? Takovou…