Kybernetických útoků přibývá a není to náhoda. Generál Řehka, šéf NÚKIB, přišel k Moravcovi a mluvil o terorismu

13.09.2020 17:30 | Zprávy

Neviditelné nebezpečí, které může paralyzovat společnost. O tom se také hovořilo v poslední části pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24. Hosty byli ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka a IT expert Ondřej Vlček.

Kybernetických útoků přibývá a není to náhoda. Generál Řehka, šéf NÚKIB, přišel k Moravcovi a mluvil o terorismu
Foto: archív autora
Popisek: klávesnice

Kybernetických útoků přibývá. Namísto plošných napadení se častěji objevují útoky cílené. Vloni v prosinci se terčem stala například benešovská nemocnice. Počítačový systém napadl ransomware, tedy software, který šifruje data a očekává výkupné. Provoz nemocnice ochromil na tři týdny. Benešovská nemocnice však nebyla jediná, která se s tímto musela potýkat. Loni NÚKIB zaznamenal celkem 217 kybernetických útoků. Většina z nich měla formu spamu, phishingu nebo podvodných e-mailů. V roce 2016 přitom zaznamenal NÚKIB 298 útoků na české instituce, organizace a firmy. O rok později jich bylo nahlášeno 248. V roce 2018 řešili pracovníci úřadu 164 incidentů. 

„Vysledovat, odkud útoky jdou a kdo za nimi stojí, je většinou velmi obtížné. Je to tím, že většinou se jedná o celý řetězec akcí, které nastaly v minulosti, nějakým způsobem je do toho zapojeno více skupin, více lidí. Často i v různých zemích. A vlastně technicky je nemožné se dotrasovat zpátky k tomu původnímu člověku, který za tím vším stojí,“ poznamenal Vlček. 

Vícero útoků pak bylo letos na jaře, a to právě na zdravotnická zařízení. Je možné to dávat do souvislosti s vyhlašováním nouzového stavu a s tím, co prožíváme kolem nemoci covid-19? „Určitě to má souvislost s covidem, minimálně některé. Těžko říct, dokud nemáte rozklíčovaný ten útok, tak to nemůžete říct s jistotou, ale ten obrovský nárůst těch kyberincidentů v průběhu toho covidu, to si myslím, že není náhoda. Do značné míry je to dáno tím, že se zvýšil provoz, na kyberprostor a na práci v kyberprostoru jsou odkázány instituce, které to dřív nedělaly, takže se musí učit to dělat bezpečně. A samozřejmě to poskytuje větší příležitosti těm útočníkům,“ nechal se slyšet Řehka. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto,…