Kyjev a separatisté se dohodli na nárazníkové zóně

20.09.2014 6:05

Zástupci Kyjeva a proruští separatisté se v noci na dnešek dohodli na vzniku 30 kilometrové nárazníkové zóny mezi oběma stranami na východě Ukrajiny, z níž mají být staženy všechny těžké zbraně. Zónu budou kontrolovat pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Takzvaný akční plán pro mír, který má zajistit větší dodržování opět porušovaného příměří, by měl vstoupit v platnost do 24 hodin.

Kyjev a separatisté se dohodli na nárazníkové zóně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Došlo i na výměnu názorů

„Podepsali jsme memorandum," řekl po sedmihodinovém jednání v Minsku zástupce prozápadní kyjevské vlády, někdejší ukrajinský prezident Leonid Kučma. Podle agentury Reuters upřesnil, že dělostřelectvo obou stran se má stáhnout o 15 kilometrů od frontové linie, čímž vznikne nárazníková zóna o šířce 30 kilometrů.

Dokument „by měl vytvořit zónu naprostého bezpečí," sdělil podle agentury AFP jeden ze separatistických vůdců Igor Plotnitskij. Druhý povstalecký předák podle agentury DPA Alexandr Zacharčenko dodal, že o budoucím statusu regionu Donbasu se bude vyjednávat později.

Rebelové chtějí upřesnit podmínky tohoto statusu, který pro východ země tento týden schválil ukrajinský parlament. Podle přijatého zákona bude mít východ rozsáhlou autonomii a volnost v používání ruštiny. Schválena byla rovněž amnestie pro povstalce, kteří se nedopustili teroristických činů.

Dohoda byla uzavřena i o zákazu přeletů vojenských letadel nad touto částí východní Ukrajiny a také o stažení všech zahraničních ozbrojenců. To se podle agentury AP týká ruských vojáků, jejichž působení na Ukrajině Rusko vytrvale popírá. Dohlédnout na to mají podle ruského zástupce Michaila Zurabova pracovníci OBSE. Švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová, která v Minsku zastupovala OBSE, uvedla, že pozorovatelé se budou pohybovat v nárazníkové zóně.

Během pěti měsíců bojů mezi povstalci a vládními jednotkami bylo zabito více než 3000 lidí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…