Kyjev se chová krutě, stojí na webu velkých amerických novin

02.02.2015 13:11

Rodák z ukrajinského Charkova a spisovatel žijící dnes ve Spojených státech Lev Golinkin se domnívá, že jednotu Ukrajiny lze i nadále zachovat. Ve svém textu publikovaném na webu deníku Los Angeles Times však kritizuje záměr Kyjeva neposkytovat obyvatelům východní Ukrajiny dostatečnou pomoc s cílem odvrátit jejich přízeň od separatistů.

Kyjev se chová krutě, stojí na webu velkých amerických novin
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ženy připomínající si památku obětí současného konfliktu na východě Ukrajiny
reklama

Golinkin varuje před hrozící humanitární katastrofou na východní Ukrajině. Východní část země se dle jeho názoru neobejde bez pomoci Západu. „Infrastruktura Doněcku a Luhansku byla téměř zničena. Značně narušeno je zásobování uhlím i potravinami. Kyjev navíc zmrazil důchody a další sociální platby v regionu. Vzhledem k panujícím extrémním zimním podmínkám hrozí zdejším obyvatelům smrt hladem a zimou. O humanitární krizi ostatně hovoří i OSN a Amnesty International,“ odvolává se na dvě mezinárodní organizace Golinkin.

Anketa

Zdeněk Škromach chce být prezidentem. Podpořili byste ho v 1. kole volby?

hlasovalo: 24414 lidí

„Nedávná prohlášení šéfa Vojenské a civilní spolupráce v oblasti východní Ukrajiny Alexeje Nozdrachova však vzbuzují znepokojení z toho, jak se k celé situaci staví Kyjev. Nozdrachov v USA Today mimo jiné uvedl, že cílem Kyjeva je neposkytovat v této oblasti obyvatelům příliš velkou pomoc v naději, že je to obrátí proti separatistům,“ popisuje Golinkin a považuje takový postoj za trestuhodný. „Poskytovat pomoc civilistům, jež se nacházejí ve smrtelném nebezpečí, přece nelze považovat za appeasement. Kyjev nesmí zneužívat jejich obtížné situace pro své cíle,“ poznamenává Golinkin na webu Los Angeles Times.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

„Takové jednání je nejenom morálně odsouzeníhodné, ale může mít negativní dopady na samotný Kyjev. Tato strategie může přimět povstalce ke kapitulaci a prezident Petro Porošenko tak získá alespoň částečnou kontrolu nad regionem. Jak nás však učí historie, na Ukrajině nelze snadno překonat zášť jedné strany ke druhé. Ukrajinci ze západu země Rusku nikdy nezapomněli genocidní politiku Josefa Stalina. Proto je nepravděpodobné, že by rusky mluvící obyvatelé z Donbasu odpustili Kyjevu, že se je pokoušel vyhladovět. Zášť a nesváry tak budou v Donbasu stále přítomny a to je samozřejmě velký problém," uvádí Golinkin. 

„Ukrajina si nemůže dovolit, aby se z Doněcku a Luhansku staly trvalé konfliktní zóny, jako je tomu v Podněstří v Moldavsku či Abcházii a Jižní Osetii v Gruzii. Právě v těchto oblastech vzájemná nenávist brání zajistit zde žijícímu obyvatelstvu mír. Ukrajina už dlouhou dobu balancuje na pokraji ekonomického kolapsu. Zabránit nejhoršímu se podaří jen podle těch nejoptimističtějších odhadů. Je rovněž zřejmé, že bez přírodních zdrojů z Donbasu to bude prakticky nemožné. Aby se Ukrajina vzpamatovala a vydala se na cestu k prosperitě jako jednotný národ, bude muset získat opětovnou podporu svých spoluobčanů z východu země,“ je přesvědčen Golinkin

Tento krok považuje Golinkin za velkou výzvu, která však podle něj nemůže být dosažena jen vojenským ovládnutím východní Ukrajiny. „Východní Ukrajina je od zbytku země oddělena kulturně, jazykově a do jisté míry i nábožensky. Až do loňského roku však nešlo o nepřekonatelnou překážku národní jednoty. Pokud by tomu tak totiž bylo, Ukrajina by se v roce 1990 rozpadla po vzoru Jugoslávie a Československa. Je však nutné konstatovat, že po téměř 5000 mrtvých se propast mezi oběma částmi země bohužel značně prohloubila,“ konstatuje Golinkin.

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Karla Schwarzenberga (z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Ivana Gabala (+ 21.11.), Karla Svobody, Marka Ženíška (z 26.1.) (+ ze 14.1.) , Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Romana Jocha (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.) Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského, Miroslava Kalouska ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Mariana Jurečky, Jana Šinágla, Jiřího Wolfa, Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jefima Fištejna, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,  Grigorije Paska (+21. 10.) Michaela Kocába (z 3.12.) (+ z 8. 11.+ z 5. 7. a 15. 3.), Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyMartina Bursíka (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), , Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Jiřího Peheho (z 11. 9.),  Jiřího Pospíšila, Přemysla SobotkyJohna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, českých umělců Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové (+ z 24. 10.Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc.  Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše ZdechovskéhoFrantiška BublanaKarla Hvížďaly, Marty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka (+ z 23. 10.), či Džamily Stehlíkové (21.11.)

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…