Kyjev vyslal na ostrahu Oděsy zvláštní prapor Národní gardy

05.05.2014 11:27

Ukrajinské ministerstvo vnitra vyslalo do Oděsy na jihozápadě země zvláštní prapor Národní gardy, který má pomoci se zajištěním bezpečnosti ve městě. Dnes to podle agentury ITAR-TASS oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Páteční nepokoje v Oděse přerostly v tragédii, zahynulo 46 lidí a dalších 200 utrpělo zranění.

Kyjev vyslal na ostrahu Oděsy zvláštní prapor Národní gardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny
reklama

Zmíněný prapor, který je označován jako Kyjev-1, je součástí zvláštních sil. Příslušníci praporu, který vznikl z dobrovolníků koncem dubna k ostraze metropole, nosí černé uniformy a jsou vyzbrojeni. Podle Avakova do Oděsy již dorazili.

Většinu obětí pátečního incidentu si podle médií vyžádal požár v místní odborové centrále, kam se ukryli proruští radikálové před odvetou davu fotbalových fanoušků, které předtím napadli.

Policie následně zadržela asi 170 lidí, které z podílu na tragédii podezřívá. Část z nich ještě o víkendu propustila. Avakov dnes podle agentury Interfax-Ukrajina oznámil, že policisté v noci převezli 42 zadržených z Oděsy do nejmenované středoukrajinské oblasti. Důvod transportu nezveřejnil, předpokládá se ale, že souvisí s bezpečností. Situaci na neklidném jihu a východě Ukrajiny, kde žije početná menšina ruskojazyčných obyvatel, totiž nemají vládní úřady plně pod kontrolou.

Premiér Turčynov: Rusko je ve válce s Ukrajinou

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov řekl v neděli televiznímu 5. kanálu, že Rusko je ve válce s Ukrajinou. Současně ale přiznal, že hlavním problémem na východě Ukrajiny je místní podpora lidí i úřadů Moskvě. Dnes o tom informoval server Novinky.cz .

„Ruské speciální síly se pokoušejí destabilizovat mnoho oblastí na jihu, východě a dokonce ve středu Ukrajiny. Ale skutečných výsledků dosáhly jen na východě v Doněcké a Luhanské oblasti,“ řekl podle serveru Turčynov s tím, že Oděsa je „jedním z hlavních cílů Ruské federace“. Ukrajinský premiér ale zmínil, že vlastenečtí Ukrajinci zabránili snahám místních provokatérů a separatistů, které obvinil z organizování násilí.

Turčynov také vysvětlil, proč se zadrhla protiteroristická operace na východě Ukrajiny. „Je tam hodně lidí, buďme upřímní, místních obyvatel, kteří podporují separatisty, a dokonce i teroristy.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta j…