Kyslík. Molekula, která stvořila svět, detailně, knižně

08.10.2020 15:20

V nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvím Argo vychází kniha „Kyslík, molekula, která stvořila svět“. Podle její anotace se jedná o fascinující, přelomovou a ohromným množstvím faktů nabitou knihu, jejímž autorem je britský biochemik a autor několika populárně-naučných knih Nick Lane.

Kyslík. Molekula, která stvořila svět, detailně, knižně
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Nick Lane je profesorem evoluční biochemie na katedře genetiky, evoluce a životního prostředí University College London

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42480 lidí
Kyslík je symbolem života. Má ovšem i druhou, mnohem temnější tvář. Vedle oživujícího elixíru se totiž stává i jedem, s nímž musí každý živý organismus bojovat nejrůznějšími prostředky, od antioxidantů až po důmyslné fyziologické adaptace. Kyslík je podle všeho zapleten do stárnutí našich těl, nemocí spjatých s vysokým věkem i se smrtí, která je, zdá se, nevyhnutelným důsledkem jeho celoživotní konzumace.

Kniha ve svých patnácti kapitolách odkrývá nezastupitelnou roli kyslíku v pozemské evoluci a v životě každého z nás.

Knihou jsme měli možnost listovat a přinášíme ukázku z kapitoly Na počátku.

„Zpočátku na Zemi žádný kyslík nebyl. Před čtyřmi miliardami let jej vzduch pravděpodobně obsahoval asi deseti tisícinu procenta. V dnešní atmosféře to je lehce pod 21 procent. Ať už k této změně došlo jakkoli, jedná se o znečištění, které v dějinách pozemského života nemá obdoby. Jako o nečistotě o kyslíku neuvažujeme, protože je pro nás životodárným plynem, bez něhož se neobejdeme. Avšak pro drobné jednobuněčné mikroorganismy, jež na mladé Zemi žily, kyslík rozhodně životodárný nebyl. Byl to jed schopný zabíjet, a to i ve stopovém množství. I dnes existuje mnoho organismů, které kyslík nesnášejí. Žijí v nehybných močálech, pod mořským dnem, a dokonce i v našich vnitřnostech.“

Autor Nick Lane je profesorem evoluční biochemie na katedře genetiky, evoluce a životního prostředí University College London. Vedle biochemie se zabývá bioenergetikou. Je autorem desítek odborných článků a čtyř popularizačních knih, k nimž vedle Kyslíku patří Síla, sexualita a sebevražda či Vývoj života.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…