Labutí píseň Sobotky s Kalouskem. Konečný pád přijde za rok, tuší senátor Veleba

16.10.2016 15:46

Senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba se na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz vyjádřil k otázkám čtenářů, které se týkaly krajských voleb.

Labutí píseň Sobotky s Kalouskem. Konečný pád přijde za rok, tuší senátor Veleba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba
reklama

První ze čtenářů mimo jiné zkonstatoval, že čekal ve volbách větší podporu koalici Strany práv občanů, jež v mnoha krajích kandidovala společně se stranou Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury. „Myslím, že parlamentní volby vyjdou mnohem lépe, a když byste měli znovu koalici, že jste někde na 15 procentech,“ zmínil čtenář s poukazem na anketu na serveru iDnes.cz, kde koalice vyhrála ve většině krajů. 

„Anketa nemá žádnou vypovídající hodnotu ve smyslu volebních preferencí. Je to metodická záležitost, kterou zde nechci rozebírat. Pouze ale ukazuje trend a ten se v tomto případě vyplnil,“ zmínil Veleba v odpovědi. Koalice SPD-SPO podle něj začínala s volebními preferencemi před půl rokem na nule. „Ve volbách jsme docílili 6,4 %. Jsem si jist, že jsme mohli docílit minimálně o dvě procenta víc, ale máme málo akceschopnou členskou základnu,“ řekl Veleba s tím, že jde o poučení pro příští volby. Je prý potřeba si nejdříve zamést před vlastním prahem.

Celá otázka i s odpovědí ZDE.

Ve Středočeském kraji strana sice těsně neuspěla, ale požadovat přepočítání hlasů nebude. Potvrdil to v odpovědi dalšímu čtenáři.

Celá otázka i s odpovědí ZDE.

Další čtenář se pak zeptal na Velebův názor na současný volební zákon, a to v souvislosti s počtem získaných hejtmanství ČSSD i přes vítězství ANO. Zmínil i TOP 09, která propadla, a přesto je v krajských zastupitelstvech. „Podle mne to znamená jediné, že staří ostřílení političtí matadoři se jen tak lehce od koryt odstavit nenechají,“ řekl.

„To by se volební zákon musel změnit ve smyslu vítěz bere vše. Nevěřím, že toto by se dalo prosadit. Když to ale vezmete věcně, tak tím, co popisujete, se Sobotka ani Kalousek nezachrání. Je to jejich labutí píseň a oddálení jejich konečného pádu, který přijde v parlamentních volbách 2017,“ uvedl Veleba.

Celá otázka i s odpovědí ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

20:48 „A co koncesionářské poplatky? Na ty jste zapomněl?!“ Šéf ČT navrhl nový poplatek. A veřejnost se bouří

Česká televize uvažuje o zpoplatnění části svého online videoarchivu iVysílání. Na zasedání Rady ČT …