Langer hodnotí stav ODS: Situace je kritická, zvolme znovu Nečase

01.11.2012 8:35

Někdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se sice z politiky stáhl, když ho voliči svým kroužkováním vyhnali ze sněmovny, ale kontakty v ODS si stále udržuje. Ačkoli nepatří mezi poradce premiéra Petra Nečase, dovolil si v rozhovoru pro server Aktuálně.cz kolegům vzkázat, co by měli udělat, aby se ODS opět pozvedla. Prvním krokem má být opětovné zvolení Nečase předsedou strany.

Langer hodnotí stav ODS: Situace je kritická, zvolme znovu Nečase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer
reklama

„Výsledkem kongresu nemůže být to, že na sebe po prvním kole volby předsedy budeme koukat, že jsme předsedu nezvolili a budeme jeden druhého vyzývat: Franto nebo Lojzo, zvedni to," říká v rozhovoru. Strana musí zvolit předsedu v prvním kole a podle Langera by to měl být Nečas, který však má před sebou těžký úkol, přesvědčit delegáty blížícího se kongresu, že je to právě on, kdo si zaslouží silný mandát. Pokud se to podaří, bude to první krok k opětovnému pozvednutí ODS. Teď je situace kritická.

Velký úkol ODS

„Já tu situaci hodnotím jako kritickou, nikoliv však zcela zoufalou. Vycházím z toho, že na jedné straně máme za sebou nejhorší volební výsledek v historii ODS v krajských volbách," připomíná někdejší ministr vnitra s dovětkem, že dlouhodobé průzkumy dávají tušit, že ODS na tom není zas tak zle, protože se pohybuje okolo dvaceti procent voličské přízně.

Občanští demokraté ale před sebou mají jeden velký úkol. Musí srozumitelně vysvětlit reformy, jejichž provádění je nezbytné. A sama ODS se musí začít chovat racionálně. Co to znamená. Pokud ODS dospěje k názoru, že není schopná v koalici reformy lépe vykomunikovat, měly by brzy přijít předčasné volby. V opačném případě ale k jejich konání podle Langera není důvod.

Politik nesmí být směšný

Langer ovšem upozorňuje ještě na jeden velký úkol. Nové vedení strany musí svému předsedovi více pomáhat. V současné situaci totiž premiér stojí mnohdy sám jako kůl v plotě bez podpory svých nejbližších spolupracovníků. A poslední rada ODS? Politici nesmí být směšní.  

„Politik může být oblíbený, může být neoblíbený. Ale nesmí být směšný. A pro politickou stranu to platí stejně tak. Nemůžeme mít ambici oslovovat voliče a být jako strana směšní," radí Langer svým kolegům. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…