Láska vítězí. Video s umělci pomohlo senátorovi k obhajobě. Žantovskému nepomohla ani podpora od Kalouska

10.10.2020 20:39

Lidé na Praze 5, 13 a v Řeporyjích si „zvolili Lásku“. Alespoň tak se to jeví z pohledu podporovatelů senátora Václava Lásky (SEN 21), jenž u voleb uspěl a své křeslo obhájil se ziskem 54,37 procenta hlasů. Jeho protikandidátem byl vítěz prvního kola voleb – ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský kandidující za koalici TOP 09, ODS, SNK ED a hnutí STAN. Oba kandidáti měli za sebou velkou porci osobností a umělců, což vedlo k dosti netradičním situacím. Proti sobě tak stáli například herci Jan Hrušínský a Aňa Geislerová.

Láska vítězí. Video s umělci pomohlo senátorovi k obhajobě. Žantovskému nepomohla ani podpora od Kalouska
Foto: Repro Facebook Milion chvilek pro demokracii
Popisek: Václav Láska (SEN 21) na Staroměstském náměstí

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42269 lidí
Láska, kandidující za koalici SEN 21, KDU-ČSL, LES, Piráty a Zelené, svých 54,37 procenta obdržel s 14 333 hlasy. Žantovský skončil na druhém místě s 12 028 hlasy a 45,62 procenta.  

V prvním kole vše nahrávalo spíše Žantovskému. Ten obdržel o přes dvě procenta více volebních hlasů a získal i absolutně nejvyšší počet hlasů z celých senátních voleb (15 929). Láska získal 15 047 hlasů (37,44 %). A třetí skončil ředitel FN Motol Miloslav Ludvík (ČSSD).

Kampaň obou provázely protichůdné názory jinak souznících osobností. Láska se na svých sociálních sítích chlubil zvučnými jmény, jako jsou pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), principál Jan Hrušínský, cestovatel Dan Přibáň či neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Michal Horáček.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Jeho podporovatelé mu pomohli i skrze video „plné Lásky“. „Láska zvítězí,“ započal na krátkém videu předávání jakési štafety v podobě hranatého srdce politik a spisovatel Petr Pithart. „Láska spojuje,“ vyjeví poté dokumentaristka Olga Sommerová (LES) a srdce zamíří do ruky pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, podle kterého senátor Láska „chrání“. Načež následovali neúspěšní prezidentští kandidáti.

„Stále jsem střela, kterou nikdo nemůže řídit. Střela, která ale stále letí jedním stejným směrem: vstříc obraně vašich práv, spravedlnosti, svobody a demokracie,“ pokračoval pak již samotný senátor.

Naopak předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek Lásku nechtěl a podpořil Žantovského.

„První volby do Senátu se konaly v roce 1996. Bylo zřejmé, že předsedou Senátu bude zvolen někdo z úspěšného uskupení KDU-ČSL, ODA. Michael Žantovský tenkrát gentlemansky ustoupil a dal přednost Petru Pithartovi. Po skončení mandátu skvěle sloužil ČR jako velvyslanec v USA, Izraeli a Velké Británii,“ popsal Michaela Žantovského Kalousek na svém Facebooku.

„Jsem přesvědčen, že právě v těchto časech potřebujeme v Parlamentu jeho moudrost, rozhled a zkušenosti. Dovoluji si proto požádat všechny ze senátního volebního obvodu Praha 5 o podporu Michaela Žantovského,“ poznamenal následně Kalousek.

A nebyl sám. „Chci ti popřát štěstí ve volbách, protože jsi člověk, který rozumí tomu, co se pro lidi musí dělat. Teď máte volby, přeji ti vše nejlepší. Děkuji za vše, co děláš, a za naše přátelství, které je pro mne hrozně důležité,“ sneslo se k Žantovskému od bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové.

Podpora přicházela i z uměleckého světa. „Pojďme v 2. kole poslat do Senátu Žanťáka!“ vyzvala na svém facebookovém profilu herečka Aňa Geislerová.

To vedlo k netradiční situaci. „Být vámi, volil bych Lásku. Víte, jak to říkal Václav Havel? PRAVDA a LÁSKA...,“ odlišně referoval Hrušínský. Jeho výrok zaznívá zajímavě i proto, že Michael Žantovský byl Havlův tiskový mluvčí a poradce.

Účast ve druhém kole senátních voleb činila 25 procent, což je o jedenáct méně než v kole prvním. Ve druhém kole k volbám nedorazil ani prezident Miloš Zeman. Mezi kandidáty si nedokázal nevybrat. Když už by si opravdu musel vybrat, podotkl, že Žantovský se mu přece jen zdá o něco přijatelnější. V prvním kole prezident podpořil Ludvíka.

Od Zemana Láska zřejmě hlas příliš neočekával, jelikož jako senátor právě on v minulém roce stál za ústavní žalobou, která Zemana vinila ve 24 žalobních skutcích. Ta i přes souhlasné stanovisko horní komory ztroskotala na odmítavém postoji Poslanecké sněmovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

16:35 „Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří mo…