Lavičky Václava Havla za 30 tisíc... Disident nemohl mlčet. Čtěte

16. 7. 2015 10:12

Třicet tisíc korun bez DPH za užití jména exprezidenta Václava Havla. Takový poplatek si účtuje Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 a Knihovna Václava Havla. Svůj názor na toto „obchodování“ vyjádřil v dnešních Lidových novinách i jejich spolupracovník, signatář Charty 77 Jan Schneider.

Lavičky Václava Havla za 30 tisíc... Disident nemohl mlčet. Čtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lavička Václava Havla

„Václavu Havlovi se stalo něco, čeho by se jistě nerad dožil. Nejprve začalo být jeho jméno po bolševicku žonglováno a pak ho po kapitalisticku ještě začali zpoplatňovat. Jeho posmrtný osud je stejně synkretický jako jeho život a dílo, pociťovat satisfakci budou mnozí zavilí antihavlovci,“ píše Schneider s tím, že nesouhlasí.

Podle něj se nyní mnozí přísavkové, parazité a příživníci místo kritického studia života a díla Václava Havla chápou jeho jména a vemlouvají se do uší veřejnosti „ve jménu Václava Havla“.

„Nečiní tak ve smyslu odkazu Václava Havla, protože to by museli leccos podpůrně z Havla citovat. Ale proč se trápit lidskými a intelektuálními záhadami jednoho člověka, když je možno jeho jméno zpoplatnit a vybudovat si docela dobrou živnost pouhým povrchním odkazováním se na jeho jméno,“ poznamenává Schneider. Zároveň konstatuje, že kdyby Václav Havel měl nyní nějakou povědomost o dění na tomto světě, byl by to pro něj asi očistec.

„Možná by si přál, aby ruzyňské letiště zůstalo ruzyňským letištěm, lavičky lavičkami – a aby se lidé spíše místo trdlování kolem nich začetli do Moci bezmocných a mnoha dosti dobrých chartovních dokumentů. Bylo by načase je připomenout, aby bylo jasné, na čem skutečně stálo Havlovo renomé,“ uzavřel.

Kromě Schneidera se k otázce placení za jméno exprezidenta Havla vyjádřil i bývalý poslanec za ODS Miroslav Macek. "Jméno bývalého prezidenta Václava Havla vyjde na 30.000,- korun bez daně. 'Licenční poplatek' účtuje Knihovna Václava Havla na základě pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Dopis s výzvou k proplacení této částky dostal i český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz, když se po Havlovi přejmenovalo náměstí v přístavním izraelském městě Haifa. Žádný slušný komentář mne nenapadá," napsal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Xaver má potíže. Chtějí ho „sundat“ kvůli této větě Klausovi mladšímu

8:23 Xaver má potíže. Chtějí ho „sundat“ kvůli této větě Klausovi mladšímu

Přestřelka mezi serverem HlídacíPes.org a moderátorem internetové televize XTV Lubošem Xaverem Vesel…