Lavrov v Pekingu důrazně varoval před použitím síly na Ukrajině

15. 4. 2014 10:35

Za „objektivní a vyvážené" stanovisko k ukrajinské krizi poděkoval dnes v Pekingu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Po jednání, při němž mu byl partnerem jeho čínský hostitel a kolega Wang I, šéf ruské diplomacie označil použití síly při řešení vnitropolitického konfliktu na Ukrajině za nepřijatelné.

Lavrov v Pekingu důrazně varoval před použitím síly na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl protest Za vaši i naši svobodu-Ne ruské okupaci Ukrajiny

Čína komentuje dramatický vývoj na východní Ukrajině zdrženlivě a vyzývá znepřátelené strany k řešení sporů politickým jednáním. Peking nicméně několikrát opakoval, že má zájem na zachování územní celistvosti Ukrajiny. Při debatě o rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující ruský zábor Krymu se Čína v březnu zdržela hlasování. Moskva čínskému vedení opakovaně za jeho postoj poděkovala.

Lavrov dnes v Pekingu komentoval přípravu konference o ukrajinské krizi, která se sejde ve čtvrtek v Ženevě za účasti zástupců USA, Evropské unie, Ukrajiny a Ruska. Její program je podle ruského ministra předběžně schválen. Jednání bude zaměřeno na uvolnění napětí na Ukrajině, odzbrojení nelegálních skupin, provedení ústavní reformy a uspořádání voleb.

Spojené státy bude na jednání zastupovat ministr zahraničí John Kerry, EU unijní ministryně zahraničí Catherine Ashton. Rusko a Ukrajina zatím složení své delegace neoznámily.

Lavrov zároveň tvrdě kritizoval kroky ukrajinské vlády, jejichž cílem je odzbrojit proruské radikály na východě země a uvolnit okupované objekty. Prohlásil, že Moskva je kategoricky proti posilování armády a bezpečnostních složek ve východoukrajinských regionech, protože takový krok „porušuje mezinárodní normy".

Rusko si nepřeje zapojení OSN

Rusko je i proti zapojení OSN do případných mírových operací na východě Ukrajiny, k němuž v pondělí vyzval úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. V rozhovoru s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem Turčynov navrhl, aby se síly OSN zapojily do protiteroristické operace a potvrdily tak oprávněnost akcí ukrajinské armády a policie.

Podle Lavrova ale tyto akce oprávněné nejsou. Jsou prý nezákonné, a stejně nezákonné by bylo i zapojení sil OSN.

Se stavem rusko-čínských vztahů je ruský ministr spokojen, dostaly se prý v poslední době na „bezpříkladně vysokou úroveň". Ve většině mezinárodních problémů obě země koordinují svůj postup. „Rusko si intenzivní dynamiky našich vztahů vysoce cení. Je přirozená, protože rozsah úkolů, které před námi jsou, je ohromný a zasahuje do politiky, ekonomiky i jiných oblastí," konstatoval Lavrov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…