Léčba prostaty robotem? Holt ne pro každého, padlo u Jílkové

21.01.2011 7:23

Proud peněz tekoucí do zdravotnictví se letos zúžil. O dvě procenta. Lékař a šéf asociace nemocnic hned strašili tragédií, ředitel hradecké nemocnice jen pokrčil rameny: No tak holt ne všichni budou operováni robotem, no. Moderovala Michaela Jílková.

Léčba prostaty robotem? Holt ne pro každého, padlo u Jílkové

V pořadu Máte slovo se na České televizi střetly dva názory. Jeden tvrdil, že dvouprocentní snížení úhrad za poskytnutou péči, které české zdravotnictví letos posthne, přivede většinu nemocnic do krize a některé, zejména ty menší, úplně zahubí. Druhý jen pokrčil rameny - zvládneme to, jen si holt budeme muset zvyknout neplýtvat.

Víc peněz už nebude, zvykněte si

"Peníze do zdravotnictví se vybírají daní. Takže kolik se vybere na daních, tolik se pak předá dál. Jestliže je vyšší nezaměstnanost kvůli ekonomické krizi, tak je peněz méně. S tím se musí nemocnice naučit nakládat," podotkl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. A měly by si taky zvyknout, že víc peněz - kvůli ekonomické situaci a vládní politice - už pravděpodobně nebude.

Malé nemocnice to zruinuje

"Velké fakultky to zvládnou," reagoval na Prymulu chirurg a člen předsednictva Lékařského odborového klubu Miloš Voleman. "Ale malé nemocnice s tím budou mít problém." Nemají totiž žádné výrazné rezervy z předchozích let.

A dvě procenta pro některé z nich znamenají velkou částku. "U okresní nemocnice je ten rozdíl třeba 30 milionů," vysvětlil předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. "Už teď jsou navíc zaměstnanci ve výpovědi a my je nejsme schopni udržet. To je cílená likvidace malých nemocnic."

Optimalizovat. To dokážou i malé nemocnice

"Ať optimalizují," odvětil Horák. Řadí se do druhého "zvládacího" názorového křídla. "Nemocnice se musí optimalizovat pro svou spádovou oblast," nastínil svůj návod, jak situaci zvládnout. "Proč máme provozovat nemocnice, kde je čtrnáctiprocentní zaplněnost lůžek? To je zbytečné a stojí to peníze."

Pokud se nemocnice rozumně zredukují, zlikvidují to, co nepotřebují, a podpoří to, co ano, neměla by podle něj být situace závažná ani pro ně. Tedy obecně, situaci po prvním březnu, kdy mají téměř čtyři tisíce lékařů odejít v rámci výzvy Děkujeme, odejděte, prý odhadnout nemůže.

Ne každý bude moct být operován robotem

Podle ředitele královéhradecké fakultní nemocnice Romana Prymuly by výmluvami, že nemají dost peněz, nemocnice snadno vysály celý rozpočet. "Dokázali bychom zkonzumovat i celý rozpočet, metody by na to byly. Proto musí být stanoven nějaký limit a ten, i když je třeba nižší, než by se nám líbilo, musíme dodržovat," řekl.

"Operace prostaty například stojí běžně 50 tisíc, laparoskopicky pak 80, no a robotem 200 tisíc. Tak si holt musíme uvědomit, že ne každý bude operovaný robotem. S tím se dá pracovat."

Výsledná péče se podle Prymuly nijak výrazně nezhorší. Zvládnout by se měl i exodus lékařů. "Celý systém je přebujelý. Musíme redukovat, zpružnit ho a zjednodušit," poznamenal.

Více o tématu diskuse:

Akce Děkujeme, odcházíme bude úspěšná. Pro stát, ne lékaře

Sledujeme téma: Exodus lékařů

Více o pořadu Máte slovo:

Jílková versus John. Hvězdy Novy si to dnes rozdají v ČT

John u Jílkové: Policie zpružní. Zatočíme se spáči a lenochy 

Bárta šokoval Jílkovou: Dorazil s batohem plným sádla

Nevídaně drsný Kalousek: U Jílkové seřval hosta i odboráře

Bártův očistec u Jílkové: Křik a nepříjemné narážky

Foto: ceskatelevize.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman, toho si pamatujeme. Ten mával Krtkem! Mluvili jsme s mladými Číňankami, které přijely do Prahy. A koukali jsme

11:41 Zeman, toho si pamatujeme. Ten mával Krtkem! Mluvili jsme s mladými Číňankami, které přijely do Prahy. A koukali jsme

Vztahy mezi Českou republikou a Čínou se prohlubují nejen na poli obchodu, ale také v akademické sfé…