Ledy se pohnou. Po dnešním jednání by ČSSD měla začít vyjednávat o vládě

10.11.2013 6:16

I přes nepříznivý průběh událostí si bude moci předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes oddychnout. Ústřední výkonný výbor dnes potvrdí jeho funkci předsedy a strana se tak po dlouhých odkladech dá do vyjednávání o podobě vlády.

Ledy se pohnou. Po dnešním jednání by ČSSD  měla začít vyjednávat o vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Až do pátku to vypadalo, že by zasedání přibližně 180 členů nejvyššího stranického orgánu ČSSD mezi sjezdy mohlo přinést zásadní střet mezi Sobotkou a křídlem dosavadního druhého muže strany a organizátora utajovaného povolebního setkání u prezidenta Michala Haška. Statutární místopředseda Hašek, kterého Sobotka označoval za strůjce puče proti své osobě, ale v pátek spolu se šéfem poslaneckého klubu Jeronýmem Tejcem rezignovali na své funkce.

Ústřední výkonný výbor by se tak měl uskutečnit v podstatně klidnější atmosféře a měl by Sobotku i na základě jasného doporučení většiny krajských organizací potvrdit v čele strany. Diskuze se pak povede o povolebních vyjednáváních a předčasném sjezdu ČSSD. Právě v tomto bodě by mohlo být jednání ÚVV nejzajímavější.

Jednat o vládě se bude dnes večer

Sjezd chce svolat Sobotka na únor příštího roku, někteří vlivní stranící jej ale v tuto chvíli nemají za potřebný. Po skončení zasedání ÚVV by se mělo sejít nejužší vedení sociální demokracie, které má za úkol doplnit Sobotkou vedený vyjednávací tým. Ten by pak ještě dnes večer mohl zahájit "ostrá" jednání s hnutím ANO a případně i lidovci, tedy dvojicí možných koaličních partnerů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…