Bývalý diplomat Šarapatka se ohradil vůči „emocionálnímu vystoupení“ bývalé předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS). Vyzvala, aby Česká republika zaujala odsuzující stanovisko vůči režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Vyjádřila politování nad tím, že Poslanecká sněmovna nevydala společné prohlášení, protože se projednávání přerušilo.
Janukovyč musel asociační dohodu s EU odmítnout. Putin by mu to spočítal
Poslanec souhlasil, že je situace vážná a že se Ukrajina nachází na pokraji občanské války. Ukrajinský prezident byl do chvíle, než odmítl ve Vilniusu podepsat asociační dohodu s EU, považován za věrohodného a nejlepšího partnera. Pak se z něj prý v mžiku oka stal nevěrohodný, zkorumpovaný, slabý diktátor, kterého ovládají oligarchové z Doněcku.
Podle Šarapatky ale Janukovyč neměl na výběr. Obával se, že by Rusko uvalilo na Ukrajinu ekonomické sankce ve formě zvýšení cen energetických surovin a embarga na export ukrajinských potravin. Po tomto by se země zhroutila, míní expert na zahraniční politiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vfe