Legrace kolem Václava Klause mladšího. Proběhla v ČT

23.08.2018 7:21

Výroky Václava Klause mladšího se staly včera tématem nejen pro poslanecký klub ODS. Diskutovat o nich přišli také do pořadu Události, komentáře ČT24 senátor za ODS Jaroslav Kubera a ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Legrace kolem Václava Klause mladšího. Proběhla v ČT
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Místopředseda Senátu PČR Jaroslav Kubera pořádal seminář

Klaus mladší nejprve občanské demokraty rozzuřil zpochybněním účasti českých vojáků na misi v Afghánistánu, následně i tím, že podpořil senátního kandidáta SPD Ladislava Jakla. Pozvání do studia České televize, kde po něm chtěli jeho výroky vysvětlit, odmítl. 

Anketa

Je Miroslav Kalousek dobrý politik?

8%
92%
hlasovalo: 16056 lidí

Kubera se následně ve vysílání Klause de facto zastal. „Jsem příznivcem takzvané elementární loajality. Já sám nejsem žádným z nejvhodnějších členů ODS,“ připomněl Kubera, jak společně se 17 kolegy hlasoval proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. „Dodnes jsem na to hrdý,“ řekl s tím, že to byly nejhorší chvíle jeho života v Senátu. 

Díl pořadu Události, komentáře najdete ZDE.

„Václav Klaus mladší je osobnost, která není jednoznačná a má většinou zavilé příznivce a také zavilé nepřátele... Ale to, že nepodpoří, a to já považuju za klíčové v tom sporu, to, že nepodpoří kandidáta vlastní strany, považuju za mnohem vážnější než některé jeho jiné výroky,“ řekl Kubera. Dodal, že by přece stačilo, aby Klaus mladší daného kandidáta nevolil.

„Považoval bych aspoň tu elementární loajalitu – a ta je právě v tom, že pokud si strana řádně zvolí kandidáta do Senátu, do komunálních voleb, nebo kamkoliv jinam, tak ho nikdo nemůže nutit, aby ho volil, to je evidentní, ale určitě by neměl veřejně dávat podporu kandidátovi konkurence, to mně přijde minimálně nevhodné,“ dodal Kubera. 
 
A sdělil také to, že pokud je pro Václava Klause mladšího politika ODS nepřijatelná, tak ať jde tam, kde ho srdce táhne. „ODS nemá žádný zvláštní mechanismus na to, aby každého za nějaké kontroverzní výroky vylučovala,“ dodal. 
 
„Václav Klaus mladší je konzervativní pravicový politik, je v mnoha věcech velice odvážný a dokonce i obdivuhodný, je stoupencem individuální svobody, je proti tomu, aby státní moc redefinovala role v rodině, je proti tomu, aby státní moc uvalovala na děti ve školách různé ideologie proti vůli rodičů,“ vypočetl pak vlastnosti Klause mladšího Joch. Dodal také, že co se týče zahraniční politiky, tak se Václav Klaus mladší stejně jako jeho otec liší od naprosté většiny názorů členů ODS. 

„Já bych řekl, že pokud jde o bezpečnostní otázky, je téměř sluníčkář, myslí si, že když my hodný Tálibán v Afghánistánu necháme na pokoji, tak hodný Tálibán pak nechá na pokoji nás,“ dodal Joch. Podle jeho názoru sice většina členů strany souhlasí s jeho vnitropolitickými názory, ale má velký problém s jeho solitérským stylem. „Vytýkají mu, pokud vím, to, že nekooperuje své kroky s ostatními členy, není týmovým hráčem, je solitérem. Myslím si, že většina členů ODS zásadně nesouhlasí s jeho zahraničními a bezpečnostními názory,“ míní Joch.
 
Pokud se celá situace vyhrotí, může poškodit ODS, míní Joch. „Ani ne tak v těchto volbách, ale spíše v těch příštích, které budou v květnu 2019, a to budou volby do Evropského parlamentu,“ uzavřel.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

20:35 Úředník v koutě, nechtěl říct nic. Skandál u Vojtěcha pokračuje

Desítky opatření vlády pravidelně končí u soudů jakožto nezákonná verdiktem o jejich zrušení a s upo…