Lékař Šonka v rádiu. Mladí se pomalu nechávají přesvědčit k očkování, u lidí nad 60 je to horší

26.10.2021 19:38 | On-line

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka se dnes v Rádiu Impuls rozhovořil o zájmu o očkování. Podle něj u mladých lidí zájem stoupá, nejvíce ohrožená skupina nad 60 let se však z mnoha důvodů očkovat nechce. Slova Šonky zaznamenal i server iDNES.cz.

Lékař Šonka v rádiu. Mladí se pomalu nechávají přesvědčit k očkování, u lidí nad 60 je to horší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vakcína proti koronaviru, ilustrační foto

I když je věková skupina nad 60 let nejvíce ohrožená, co se týče covidu-19, stále je v této skupině značný počet neočkovaných lidí. A většina z nich očkování ani dále neplánuje. Jak uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, v komunikaci s nenaočkovanými je znát, že jde o lidi, kteří mají k očkování odmítavý postoj. „Zejména v té věkové skupině, kde nás to trápí nejvíc a kde jsme se na to dlouhodobě zaměřovali. Většina z nich se z nejrůznějších důvodů očkovat nechce,“ zmínil Šonka.

V jiných věkových skupinách podle Šonky lidé často názor mění a nechávají se očkovat se zhoršující se situací. V létě mohli mít pocit, že epidemie vymizela nebo velmi zeslábla, dodával Šonka. 

Šonka také zmínil, že k pondělí bylo více než tisíc ordinací, které si vakcíny Pfizer objednaly. „Nepovažuji to za špatné číslo,“ dodal se slovy, že růst objednávek bude podle něj ještě pokračovat. „Naším zájmem je, aby praktičtí lékaři očkovali,“ sdělil Šonka s tím, že by bylo nejlepší, kdyby očkovali pokud možno všichni.  

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) mimo jiné zmínil, že covid je epidemií neočkovaných, s čímž Šonka – jako s mediální zkratkou – souhlasí. „Viníkem epidemie je virus, ale je zcela evidentní, že očkování chrání před nákazou a zejména před vážným průběhem onemocnění. Je třeba férově říct, že mezi pacienty s nákazou jsou i někteří očkovaní a většinou mají velmi lehký průběh,“ zakončil Šonka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…