Lenka Bradáčová se děsí návrhu zákona: Politici by prý mohli „cucat" informace z vyšetřování

11.11.2014 7:50

Státními zástupci kritizovaný návrh zákona o státním zastupitelství prý umožní politikům, aby mohli nahlížet do „živých“ kauz. Podle Lidových novin by se jim už nepřihodilo to, co bývalému premiérovi ODS Petru Nečasovi, když po rozsáhlé razii na Úřadě vlády vyšlo najevo, že mezi podezřelými je jeho šéfka kabinetu Jana Nagyová, nyní už Nečasová. Pokud projde návrh z dílny Ministerstva spravedlnosti, tak by se o tom v budoucnu dozvěděli předem. Nejvyšší státní žalobce by prý předsedu vlády musel informovat.

Lenka Bradáčová se děsí návrhu zákona: Politici by prý mohli „cucat" informace z vyšetřování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková, ministryně spravedlnosti

Kauza LN upozorňuje na větu v návrhu zákona, kterou by si politici zajistili možnost nahlížet do spisů. Formulace je i podle žalobců natolik volná, že umožňuje velmi široký výklad. „Ministerstvo spravedlnosti může požádat Nejvyšší státní zastupitelství o informaci vztahující se k činnosti státního zastupitelství, pokud takové informace potřebuje pro přípravu právních předpisů nebo pro účely tvorby politiky v oblasti působnosti ministerstva,“ citují LN z návrhu zákona.

„Tady není vůbec specifikováno, zda se týká věcí, které jsou již pravomocně skončeny, nebo i věcí takzvaně `živých`. Tam by předání informace mohlo narušit účel trestního řízení. Protože to tam chybí, tak výkladem, jak si předkladatel představuje, jsou to dle mě informace veškeré,“ uvedla pro deník k problému vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová. Upozornila tak na to, že zvolená formulace s sebou nese značné nebezpečí a zvyšuje závislost žalobců na politicích. Zákon tak například neurčuje, co by se stalo, kdyby se ministr spravedlnosti chtěl dozvědět, jestli není detektivy prověřován třeba premiér či jeho stranický kolega.

Ministerstvo potřebuje informace pro plnění úkolů

Ministryně spravedlnosti Helena Válková i nadále tvrdí, že připravovaný zákon nesnižuje nezávislost žalobců na politicích. S tím ostře nesouhlasí vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová i nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Argumentují poukázáním na rozšířený okruh skutečností, o nichž musí státní zástupce informovat politiky. Kdyby prý platil tento zákon už v době razie na Úřadě vlády, musel by státní žalobce předem informovat premiéra.

Nejvyšší státní zástupce by totiž měl ze zákona tuto povinnost vůči předsedovi vlády. V návrhu je zdůvodněna takto: „Je – li zjevné, že je nebo může být závažným způsobem dotčen důležitý zájem obrany, bezpečnosti, mimořádně závažný zájem ekonomický nebo zahraniční nebo jiný obdobný zájem ČR..." Ministerstvo totiž tvrdí, že potřebuje alespoň nezbytně nutné informace pro plnění svých úkolů. Zákon tak prý jenom zpřesňuje a lépe nastavuje komunikaci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…