Lenka Bradáčová se děsí návrhu zákona: Politici by prý mohli „cucat" informace z vyšetřování

11.11.2014 7:50 | Zprávy

Státními zástupci kritizovaný návrh zákona o státním zastupitelství prý umožní politikům, aby mohli nahlížet do „živých“ kauz. Podle Lidových novin by se jim už nepřihodilo to, co bývalému premiérovi ODS Petru Nečasovi, když po rozsáhlé razii na Úřadě vlády vyšlo najevo, že mezi podezřelými je jeho šéfka kabinetu Jana Nagyová, nyní už Nečasová. Pokud projde návrh z dílny Ministerstva spravedlnosti, tak by se o tom v budoucnu dozvěděli předem. Nejvyšší státní žalobce by prý předsedu vlády musel informovat.

Lenka Bradáčová se děsí návrhu zákona: Politici by prý mohli „cucat" informace z vyšetřování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková, ministryně spravedlnosti

Kauza LN upozorňuje na větu v návrhu zákona, kterou by si politici zajistili možnost nahlížet do spisů. Formulace je i podle žalobců natolik volná, že umožňuje velmi široký výklad. „Ministerstvo spravedlnosti může požádat Nejvyšší státní zastupitelství o informaci vztahující se k činnosti státního zastupitelství, pokud takové informace potřebuje pro přípravu právních předpisů nebo pro účely tvorby politiky v oblasti působnosti ministerstva,“ citují LN z návrhu zákona.

„Tady není vůbec specifikováno, zda se týká věcí, které jsou již pravomocně skončeny, nebo i věcí takzvaně `živých`. Tam by předání informace mohlo narušit účel trestního řízení. Protože to tam chybí, tak výkladem, jak si předkladatel představuje, jsou to dle mě informace veškeré,“ uvedla pro deník k problému vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová. Upozornila tak na to, že zvolená formulace s sebou nese značné nebezpečí a zvyšuje závislost žalobců na politicích. Zákon tak například neurčuje, co by se stalo, kdyby se ministr spravedlnosti chtěl dozvědět, jestli není detektivy prověřován třeba premiér či jeho stranický kolega.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…