Leopardy. Dobré tanky. Pokud nezačne hořet...

22.03.2023 20:00 | Ze sítí

Česká armáda, která se chlubí tím, že německý tank Leopard 2A4 prošel zkráceným testem a může být používán českými vojáky, budí velké rozpaky, že nebere ohledy na chybějící protipožární zařízení v prostoru věže. „Kdo za to ponese odpovědnost?“ zajímá se poslanec hnutí ANO Pavel Růžička v případě, že by došlo v těchto prostorách k požáru a následnému zranění či smrti vojáka. Zatím stroj nesplňuje nejnovější normy.

Leopardy. Dobré tanky. Pokud nezačne hořet...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý tank Leopard 2

Tank Leopard 2A4 prošel ve zkrácených vojskových zkouškách v Libavé celkem šestnácti testovanými parametry. První stroj je v Přáslavicích od loňského podzimu, další má česká armáda obdržet během tohoto roku. Celkově má do své výzbroje zavést čtrnáct kusů těchto strojů.

Splněním podmínek nyní mohou čeští vojáci tanky Leopard 2A4 plně využívat, například při výcviku. „Leopardy 2 jsou sice osvědčené, ale i tak jsme je otestovali. Tanky zvládly šestnáct polních zkoušek na výbornou. Teď nás čeká provedení požadovaných úprav, ale hlavně spousta výcviku. Účinnost tanku v boji totiž nedělá jen stroj, ale hlavně jeho osádka,“ oznamuje česká armáda na svém twitteru.

Na sociálních sítích se spolu s touto informací objevují kritické názory, které naopak nesouhlasí s tím, že jsou tyto tanky vhodné pro používání vojáky. Nelíbí se jim chybějící hasicí zařízení ve věži, které původní tank neměl a které armáda vysvětluje hasicím zařízením v motorovém prostoru.

Chybějící systém podle plukovníka Jána Kerdíka neovlivní využitelnost tanků, bezpečnost osádky ani samotné zavedení do výzbroje. „Na používání vozidla k počátečnímu výcviku osádek, který je plánován na letošní rok, tato skutečnost nebude mít vliv, protože tank je vybaven automatickým hasicím zařízením v motorovém prostoru,“ uvedl.

V případě požáru to ovšem pro vojáky může mít fatální následky.

Na riziko upozornil například místopředseda výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO). „Když bude požár ve věži, tak se začne hasit motor, ach jo,“ chytá se nevěřícně za hlavu.

A následně se ptá, kdo v případě vzplanutí tanku ponese odpovědnost za zraněné vojáky: „Jaký je váš názor. Pokud dojde při výcviku např. k požáru kabeláže v prostoru pro osádku a dojde ke zranění nebo smrti vojáka, kdo ponese odpovědnost?“

Spolu s tím důrazně upozorňuje, že tank Leopard 2A4 v takovém případě nesplňuje požadavky předepsané českým obranným standardem. „Leopard nesplňuje zásadní podmínku danou ČOS, a armáda přesto tank provozuje a chlubí se, jak prošel zkouškami,“ dodává šokovaný Růžička.

Kerdík uvádí, že ve spolupráci s dodavatelem řeší, aby ve věži tanku bylo instalováno protipožární zařízení. „Příprava na upevnění hasicího zařízení ve věži je, dodavatel nyní hledá co nejrychlejší a nejefektivnější řešení, tak aby jej bylo možné nainstalovat v ČR v co nejkratší době,“ poznamenal Kerdík.

Součástí dodávky je kromě tanků počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje i výcvik českých vojáků. Hodnota daru činí necelé čtyři miliardy Kč. Úvodní přeškolovací kurzy pro dvakrát osm příslušníků Armády ČR již proběhly ve výcvikovém středisku německé armády v Munsteru, informuje server iDNES.cz.

Nyní následuje výcvik osádek, který bude zahájen po dodání dostatečného počtu vozidel do přáslavické posádky pod vedením takzvaného mobilního výcvikového týmu německé armády. Součástí bude výcvik v obsluze tanku s důrazem na střeleckou část a bojové použití tanku Leopard 2A4.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …