Lepší házet melouny než pálit auta, myslí si rektor Hampl

19.01.2012 22:50

Raději házet melouny z oken než pálit auta jako ve Francii, myslí si o protestech vysokoškolských studentů a pedagogů rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Protestovalo se proti vysokoškolských reformách, které chystá ministerstvo školství Josefa Dobeše.

Lepší házet melouny než pálit auta, myslí si rektor Hampl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti na přednášce. Ilustrační foto
reklama

„Myslím si, že je velmi dobrou českou tradicí, že se protestuje s humorem,“ prohlásil rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl v Událostech komentářích na ČT. Narážel na házení melounů během dnešních protestů, které mělo symbolizovat „90 vyhozených milionů“ ministerstvem školství.

„Je to lepší, než když se ve Francii pálí auta,“ míní Hampl. Podle jeho informací se prý na melouny studenti složili. Ministr Josef Dobeš ale prý „melouny“ nevyhazuje, naopak šetří, hájil ho jeho náměstek pro vysoké školy Ivan Wilhelm.

Podle Hampla však vysokoškolský zákon vzbuzuje starosti. Týkají se jak kvality akademického postupu, tak otázek autonomie vysokých škol. Podle rektora byly některé body špatně formulované. „Poslouchám řadu obav a stesků, ale text předložený vládě tyto problémy neobsahuje,“ tvrdil Wilhelm. Předloha je prý výrazně předělaná.

Dalším problém vidí rektor Hampl ve školném. „Nemám nic proti tomu, aby banky profitovaly,“ uvedl. „Ale veřejnou podporu potřebují vysoké školy,“ dodal vzápětí. Podle Wilhelma je forma půjček na vzdělání pomocí komerčních bank jen jedna z mnoha, které jsou navrhovány. Zároveň je však podle něj nejlevnější a nejvýhodnější. Banky prý už podobné studentské půjčky poskytují.

S půjčkami celkově však dále nesouhlasí opozice. „Dlouhodobě odmítáme školné jako takové, protože si myslíme, že je to sociální bariéra,“ prohlásil v pořadu stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. Vadila mu i dnešní slova Josefa Dobeše, aby mu Hampl vysvětlil, proč podněcuje protesty. „To, co předvedl dnes pan ministr, to vídáme v dobách před listopadem 1989,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…