Levicový radikál Matěj Stropnický v čele Strany zelených. Tohle můžeme čekat, uvádí komentátor

24.01.2016 7:53

Komentátor internetového deníku Echo24.cz Daniel Kaiser se zamyslel nad novým předsedou Strany zelených, kterým se stal v sobotu Matěj Stropnický. „Možná bude zpovykancem se sociálně privilegovaným rodokmenem, nepopiratelně je to ale levicový radikál,“ napsal na adresu Stropnického mladšího Kaiser s tím, že se jmenovaný ostatně sám na sjezdu za radikála označil.

Levicový radikál Matěj Stropnický v čele Strany zelených. Tohle můžeme čekat, uvádí komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

Předtím, než se Kaiser zamyslel, jakým směrem asi pod novým šéfem zelení půjdou, připomněl Stropnického nejznámější chvíle, ať už jde o působení jeho strany ve vládě Mirka Topolánka, se kterou nesouhlasil a nelíbila se mu ani její myšlenka amerického radaru v Brdech, ani účast jeho strany ve vládě s ODS či působení na pražském magistrátě. „Jeho vývody už neznějí tak strašně papírově, má za sebou zřetelný volební úspěch v Praze na Žižkově a rok náměstkování na magistrátu, zakončený relativně se ctí,“ uvedl Kaiser na adresu syna současného ministra obrany.

„Sám sebe řadí k socializující levici. V tom je cítit distanc od předešlého bursíkovského vedení, které se tvářilo nejenže je nad věcí, ale i nad dělením pravice/levice,“ zauvažoval komentátor Echa nad novým směřováním zelených. „Dávám jasně a zřetelně najevo, že budu-li stát v čele Strany zelených, žádná opatření, která navrhneme, neznevýhodní dále již ty znevýhodněné, neboť to nejsou oni, kteří především mohou za zhoršování stavu planety Země. (…) Už nikdy nesmíme dělat zelenou politiku pouze pro bohaté,“ ocitoval následně Kaiser Stropnického kandidátský projev.

Podle komentátora šlo v uvedené pasáži projevu nepochybně o zasazení pohlavku Bursíkovi, jenž se prý pokoušel dělat volební projekt pro lidi postmateriálně založené, tedy majetné. „A který nakonec v politice hlavně vyryl brázdu ve prospěch bohatých,“ napsal dále Kaiser na adresu někdejšího šéfa zelených s narážkou, že Bursíkův zákon o podpoře zelených energií z roku 2005 byl zákonem na přerozdělování bohatství od deseti milionů spotřebitelů k horním deseti tisícům parazitů.

Stropnického úspěch výhrou i pro konzervativní část ČSSD

Komentátor je přesvědčen, že se ze zelených po vzoru jejich německých kolegů stala strana zákazů a návrhů zákazů, ať už jde o skleníkové plyny, neomezenou rychlost na dálnici, cigarety, igelitové sáčky apod. „Zelené hnutí je útokem na klasický liberalismus a Bursík, který je zřejmě vnitřně rozpolcen na zeleného i milovníka svobody, svou rozpolceností vposledku vytvářel zmatek v myslích mnoha lidí,“ poznamenal Kaiser a obratem dodal: „To je po včerejšku pryč, kolektivní ideové geny promluvily.“

  • Celý komentář k přečtení ZDE

Podle něj se může Stropnického šéfování dotknout i tzv. modernizačního a nepříliš populárního křídla sociální demokracie prezentovaného premiérem Sobotkou, Jiřím Dienstbierem ml. a Michaelou Marksovou-Tominovou. „Pokud by se ukázalo, že pod Stropnickým jsou zelení voličsky nosnější než dosud, mohl by si Sobotka s natíráním Lidového domu ušetřit námahu. Ulevilo by se všem, nejvíc armádě sociálně konzervativních voličů a členů jeho strany,“ zapřemýšlel na závěr Kaiser i nad Stropnického dopadem pro ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po rozhovoru Zemana v ruské televizi vláčeli prezidenta bahnem. Teď ale dostali výprask oni. Známá tvář z minulé Sněmovny tvrdě účtuje

15:42 Po rozhovoru Zemana v ruské televizi vláčeli prezidenta bahnem. Teď ale dostali výprask oni. Známá tvář z minulé Sněmovny tvrdě účtuje

Potom, co prezident Zeman promluvil v ruské televizi a konstatoval, že západní protiruské sankce jso…