Lhář Ondřej Kolář. Četl zastupitelům podpůrný dopis, v něm ale změnil klíčové slovo

13.09.2019 7:29

Na radnici Prahy 6 ve čtvrtek probíhala debata, jak naložit s kontroverzní sochou maršála Koněva. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář v úvodním proslovu před hlasováním o budoucnosti pomníku shrnul důvody, proč by bylo nejlepší, aby socha byla přesunuta na jiné místo. Na pomoc si vzal i dopis s vyjádřením kolektivu Dejvického divadla, jehož důležitou část však prezentoval jinak, než skutečně zněla. Ze lži ho nakonec usvědčil jeho vlastní úřad, když původní verzi dopisu zveřejnil na sociální síti.

Lhář Ondřej Kolář. Četl zastupitelům podpůrný dopis, v něm ale změnil klíčové slovo
Foto: TOP 09
Popisek: Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář

Jednání zastupitelstva Prahy 6 mělo ve čtvrtek na programu bod se stručným názvem, ale o to výbušnějším obsahem: Pomník maršála Koněva. Zajímavé bylo stanovisko „kolektivu Dejvického divadla“. Postoj divadelníků z Prahy 6 přečetl starosta Kolář, který jej navlékl tak, že je to diskusní příspěvek čestné občanky Prahy 6, bývalé ředitelky divadla Evy Kajkrtové-Měřičkové.  

„Tak vám v divadle držíme palce, ať dneska vezmou všichni rozum do hrsti a odhlasují správně,“ píše se v rezoluci divadelního kolektivu. Divadelníci prý situaci probírali na výjezdním zahájení sezony a došli k několika „podstatným věcem“.

Především, že kdyby byl Koněv až tak významným osvoboditelem, byl by mu pomník postaven dříve, než v roce 1980. Za druhé, že „stačí, že má ulici“. Třetí podstatná věc byla, že „kdyby se celková situace snahy přimknout se opět k Rusku nezhoršovala, a komunisté se nechovali jako státotvorná demokratická strana, která tu opět bude rozhodovat, tak by tam maršál možná ještě chvíli vydržel bez většího povšimnutí“.

A z toho podle dejvických umělců vyplývá jediný závěr: „Za stávající situace je nejvyšší čas ho odstranit. Jinak za chvíli povede Dejvické divadlo ruský ministr kultury.“

Tato poslední věta však stojí za pozornost. Starosta Kolář v ní totiž přeměnil slova, jak sám uznal za vhodné. Zatímco divadlo sděluje svůj názor, že „za stávající situace je nejvyšší čas ho (pomník) odstranit“, starosta Prahy 6 pozměňuje obsah a místo „odstranit“ prý cituje, že je nejvyšší čas pomník „přemístit“. Dejvické divadlo pak ještě dodává, že v případě, že by se socha neodstranila „vedl by za chvíli Dejvické divadlo ruský ministr kultury“.

Dopis kolektivu Dejvického divadla ve verzi upravené starostou Kolářem přibližně od času 1:16:00

Ze lži nakonec usvědčil starostu Prahy 6 jeho vlastní úřad, když původní verzi Dejvického divadla zveřejnil na Facebooku.

Nakonec zastupitelé Prahy 6 ve čtvrtek schválili usnesení o nahrazení pomníku sovětského maršála Ivana Koněva památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války. Radnice vypíše otevřenou výtvarnou soutěž o návrh tohoto památníku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

20:45 VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

Novinářka Deníku N Petra Procházková měla na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 napadnout reda…