Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

11.12.2019 15:22

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žádnými liberály nejsou. Liberálem v pravém slova smyslu byl podle něj Václav Havel. A pokud jde o údajnou, tolik probíranou klimatickou katastrofu, Vondra je přesvědčen, že nám žádná nehrozí. Ohrožuje nás spíše zelená ideologie podporovaná Gretou Thunbergovou

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Jako vystudovaný přírodovědec se v Evropském parlamentu věnuje ochraně životního prostředí a boji proti klimatickým bláznům. Věnuje se tématu, které ovlivní peněženky všech občanů EU, a hodlá jim tyto peněženky bránit. To neznamená, že by nechtěl chránit životní prostředí. Ví, že je důležité sázet stromy či zadržovat vodu v krajině, ale odmítá se podřizovat zelenému ideologickému šílenství.

Anketa

Jak reagovat na střelbu v nemocnici v Ostravě?

hlasovalo: 15408 lidí

Rodí se iluze, že nezačneme-li platit odpustky a procházet očistcem za své hříchy, usmažíme se všichni za pár let v jakémsi zeleném pekle. Je to hloupost. Nesmysl,“ upozornil Vondra v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Pod dojmem tohoto šílenství podle Vondry hrozí, že učiníme kroky, které nám v budoucnu nepomohou. „Řepka dnes hubí hmyz, vysušuje půdu a ptáci nemají kde hnízdit,“ dal příklad Vondra

Za místy problematické označil Vondra soužití ODS se Zelenými ve vládě Mirka Topolánka mezi lety 2006 až 2009. A to tehdy ještě nevystupovala Greta Thunbergová. „Tehdy nebyla žádná Greta, žádné malování čerta na zeď, že se tu do deseti patnácti let usmažíme. Představa, že tu bude konec světa kvůli CO2, je nesmysl,“ pravil Vondra.

Pár slov pronesl i na konto české politiky. ODS musí mít podle Vondry ambice podílet se na příští vládě, a jistě k tomu bude potřebovat i partnery. A např. s Piráty si není moc jist. Brněnská kolice, kde spolu vládnou mimo jiné i ODS a Piráti, funguje – ale v pražské koalici jsou to podle Vondry právě Piráti, kdo brání fungování koalice.

Vrátil se i do roku 1989 a ocenil roli Mariána Čalfy, který napomohl hladkému předání moci z rukou komunistů demokratům.  

Dodnes si také váží Václava Havla, kterého považoval a považuje za skutečného liberála.

„Ten boj o interpretaci Havla se tu vede roky. A mě nezajímá ani interpretace Václava Klause, který se ho snaží torpédovat, ani Matěje Stropnického a dalších, kteří se z něj snaží dělat zeleného kašpárka. Havel byl určitě dítě 60. let. Určitě ale taky nechtěl nikomu vnucovat jednu pravdu, čímž se vyznačuje dnešní progresivismus. Tohle on nikdy nedělal. Byl to liberál v původním smyslu. Ne jako ti dnešní – tedy jako lidé, kteří vnucují svůj názor všem ostatním,“ vypálil Vondra.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…