Lidé berou volební místnosti útokem. Na Šumavě už došly lístky

25.01.2013 21:07

Zájem o finále prezidentských voleb je podle odhadu volebních komisařů zatím srovnatelný s prvním kolem. Někde, například ve velkých městech, je i mnohem vyšší. Na šumavské Modravě dokonce kvůli náporu lyžařů s volebními průkazy došly volební lístky.

Lidé berou volební místnosti útokem. Na Šumavě už došly lístky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební účast je podle odhadů vysoká

Zaplněné volební místnosti jsou ale i v ostatních turistických střediscích na Šumavě. Už v 17 hodin tak došly lístky na Modravě, kde z místních lidí odvolilo sice jen devět, ale lidí s volebním průkazem dorazilo okolo stovky. Obec si tak musela půjčit 50 lístků z nedalekého Srní. "To však vyřeší situaci maximálně do večera," obává se starosta Antonín Schubert. O hodinu později došly lístky i na nedaleké Kvildě.

"Lístky z Plzně už jsou na cestě. Máme 8,5 milionu voličů a 10,5 milionu sad volebních lístků,“ uvedl pro server iDnes.cz mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák s tím, že rezervy jsou podle něj dostatečné. V žádném případě podle něj nemůže dojít k tomu, aby volební místnosti byly uzavřeny už před 22. hodinou.

Ve středních Čechách a Praze přišlo více lidí než v 1. kole

V Praze se účast dvě hodiny po otevření volebních místností pohybovala kolem 20 procent. Třeba v Kobylisích se vyšplhala až ke 30 procentům, v Praze 11 byla ale na 18 procentech. Větší zájem než v prvním kole zaznamenali volební komisaři ve středních Čechách, kde první kolo také vyhrál Schwarzenberg. Například v Kolíně do 16:00 odevzdalo svůj hlas 23 procent lidí, jen o málo nižší byla v Kutné Hoře.

Vyšší účast registrovaly volební komise i v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde úvodní rozstřel vyhrál Zeman. Naopak v Moravskoslezském kraji se účast pohybovala jen mezi deseti a 15 procenty, uvedl Jan Berousek z krajského úřadu. V centru Ústí nad Labem přišlo hlasovat asi 30 procent voličů, v okrajových částech byl ale zájem mnohem nižší. Stejně tak v Karlovarském kraji, kde také vyhrál Zeman, byla účast vysoká ve velkých městech, na venkově na voliče spíš čekali.

V Čimelicích na Písecku, kde vyrůstal Schwarzenberg, přišlo k urnám přibližně 30 procent voličů. "Zájem je tu vyšší než při prvním kole," řekla členka komise. Podobně v Lánech na Kladensku, kde je letní sídlo prezidentů, jen za první půlhodinu odevzdala hlas téměř desetina voličů a před volební místností se tvořily fronty. V Novém Veselí na Žďársku, kde má chalupu Zeman, odevzdalo za dvě hodiny svůj hlas kolem 18 procent voličů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

15:51 Bruselská kvadratura kruhu. Ne každý vynález je pokrok, varuje Hoffman

POHLED IVANA HOFFMANA Neznalost zákona neomlouvá. A Ivan Hoffman připomíná, že to platí nejen pro ob…